NEFES KESEN OPERASYON

MİT, Ümit Tarhan’ı örgüte katılım yaptığı Avrupa’dan itibaren takip etti. Ülkemize yönelik gerçekleştirilen eylemlere katıldığı eylemlerde kullanılan patlayıcı malzemeleri hazırladığı ve eylemcilerin eğitimini bizzat verdiği yönündeki tespitler üzerine, etkisiz hale getirilecek kritik hedefler listesine dahil etti.

Saha ajanları, Ümit Tarhan'ın faaliyetlerini takip etmek üzere Gara'da görevlendirildi. Sahadan intikal eden her türlü istihbari bilgi titizlikle analiz edildi ve operasyon izin en uygun zaman beklendi.

MİT'TEN NOKTA OPERASYON!PKK'nın sözde Gara lojistik sorumlusu öldürüldüHaberi Görüntüle

Ümit Tarhan'ın, Avrupa’dan temin ettiği elektronik ve mekanik malzemeleri teslim almak izin, intikal halinde olduğuna yönelik gelen anlık istihbarat üzerine operasyon kararı alındı. Gerçekleştirilen nokta operasyonla Ümit Tarhan ve beraberindeki terörist etkisiz hale getirildi.

Örgut mensuplarının eğitimi için Irak/Gara alanına özel olarak getirilen saldırı-sabotaj uzmanı Ümit Tarhan'ın MİT tarafından etkisiz hale getirilmesinin, Gara alanında PKK’da yönetimsel sorunlar yarattığı belirtiliyor.

Güvenlik kaynakları, örgüt mensuplarına silahlı eğitimlerin verildiği, teröristleri çatışma ortamına hazırlayan akademi sorumlularına yönelik peş peşe gelen operasyonlarla, örgütün en önemli gücü olarak görülen eğitim faaliyetlerine büyük darbe vuruldugunu ifade ediyor.

ÜMİT TARHAN KİMDİR?

Ümit Tarhan, Almanya/Berlin’de müzahir yapılar içerisinde aktif olarak faaliyet yürütmesi akabinde 2009 yılında örgütün kırsal kadrolarına katıldı. 2010 yılında Irak Kandil alanında basın çalışmaları yürüttü peşi sıra Özel Güç arşiv biriminde görev aldı.

Suriye/Ayn El Arap’a 2015 yılı içerisinde görevlendirilen Ümit Tarhan, saldırı sabotaj birimi içerisinde sorumlu olarak yer aldi. 2016 yılı içerisinde Suriye’den Türkiye'ye patlayıcı madde aktarımı faaliyetlerini organize etti. Ayrıca örgütün ihtiyaç duyduğu bomba düzenekleri ve el yapımı patlayıcıları bizzat hazırladı. Ayrıca çok sayıda örgüt mensubunu patlayıcı hazırlama hususunda yetiştirdi.

Safir dizisi hangi gün saat kaçta, hangi kanalda yayınlanıyor? Safir dizisi hangi gün saat kaçta, hangi kanalda yayınlanıyor?

Ümit Tarhan, 2017 yılı içerisinde tekrar Irak’a geçti. Irak"ta bulunduğu süre içerisinde örgütün ihtiyaç duyduğu elektronik ve mekanik malzemelerin Avrupa'dan temini konusunda çalışmalar yürüttü.

PKK/KCK Özel Güç mensuplarına silahlı eğitimlerin verildiği Apollo Akademilerinde bağlı sözde Mahir Akademisi sorumluları arasında olan Ümit Tarhan, 2018 yılından günümüze kadar çok sayıda örgüt mensubuna sladırı--sabotaj konularında eğitimler verdi.

Kaynak: Milliyet