Bulanık Mahallesi'ne Müjde! Stabilize Yol Yapım Çalışmaları Başladı Bulanık Mahallesi'ne Müjde! Stabilize Yol Yapım Çalışmaları Başladı

Projeleriyle ve vizyonuyla adından sıkça söz ettiren ve sahada da Dulkadiroğlu’nda yaşayan vatandaşlar tarafından takdirle karşılanan AK Parti Dulkadiroğlu Belediye Başkan Aday Adayı Mustafa Taş, Dulkadiroğlu’nu ayağa kaldıracak ve modern bir ilçe haline getirecek projelerini duyurmaya devam ediyor.

6 Şubat depremlerinde büyük hasar alan Dulkadiroğlu’nun en büyük probleminin İmar Planı ve Kentsel dönüşüm olduğunu vurgulayan Taş, Arslanbey, Sakarya, Kayabaşı, Sütçü İmam, İsa Divanlı, Divanlı ve bölge mahallelerinde örnek bir kentsel dönüşüm çalışmasının belediye bütçesine yük getirmeden özel sektör ve belediye işbirliği ile uygulanabileceğinin altını çizdi.

Kentsel dönüşüm uygularken mahallelere bütün donatıları yerleştireceklerini kaydeden Taş, kentsel tasarım çalışmaları yaparken teknik ekibimizin önerileriyle okul, sağlık ocağı, gençlik merkezleri ve yeşil alan gibi donatılarla birlikte gençler için açık hava sineması ve amfi gibi projeleri de tasarım planlarına ekleyeceklerini söyledi. Tarihi Kentler Birliği’nin şubesi olur veya temsilciliği olur, Kahramanmaraş’a mutlaka açılması gerektiğinin altını çizen Taş, tarihi konakların olduğu bölgede kültür sokağı, basın sokağı ve gastronomi sokağı da oluşturacaklarını belirterek bu sokakta mutfak akademisinin yanı sıra menülerinde Kahramanmaraş’ın yöresel yemeklerinin servis edildiği restoranların da bulunacağını dile getirdi. 

“SAKARYA, ARSLANBEY, KAYABAŞI, SÜTÇÜ İMAM MAHALLELERİ KENTSEL DÖNÜŞÜME DAHİL OLABİLİR”

Taş, şunları kaydetti: “Dulkadiroğlu ilçemizin en önemli sorunu imar ve kentsel dönüşüm. Çünkü Dulkadiroğlu ilçemizde elle tutulur, gözle görülür bir yer kalmadı. Bu nedenle ilk işimiz İmar Planını tamamlayıp kentsel dönüşüm çalışmalarına hız vermek olacak. İlçemizde Namık Kemal, Bağlarbaşı, Dulkadiroğlu, Kanuni gibi mahallemiz sit alanı durumunda olduğu için kentsel dönüşüm için bazı izinler alınması gerekiyor. Buradaki Germanica Antik Kenti’ni gün yüzüne çıkartıp açık hava müzesi haline getirip dünya turizmine sunmamız gerekiyor. Bunun dışında Sakarya, Arslanbey, Kayabaşı ve Sütçü İmam gibi mahallelerimizi incelediğimizde binaların genel yapısı 2-3 kat. Dolayısıyla buraları belediye bütçesini bile katmadan özel sektör eliyle kentsel dönüşüme dâhil edebiliriz. Kentsel tasarım çalışmalarıyla küçük öğrencilerimizin, başka mahallelerdeki okullara gitmelerini, büyük caddelerde karşıdan karşıya gitmelerini engelleyeceğiz. Dulkadiroğlu ilçemizi yatay mimariye uygun şekilde dönüştürerek ilçemizi modern ve model bir ilçe yapacağız. 

 “GASTRONOMİ SOKAĞI PROJESİ İLE BÜYÜK BİR EKSİĞİMİZİ TAMAMLAYACAĞIZ”

Tarihi Kentler Birliği’nin şubesi veya temsilciliğini burada açtırırsak Ekmekçi, Kurtuluş, Divanlı gibi mahallelerimizdeki tarihi alanlarımızı da ihya edeceğiz. Tarihi konaklarımızın bulunduğu sokağı gastronomi sokağı haline getirip buranın başına da mutfak akademisi kuracağız. Burada gastronomimizi ön plana çıkaracağız.  Gastronomi sokağımızdaki Mutfak akademisinde, ilgisi olan hemşerilerimizin mutfak eğitimlerinin yanı sıra devlet-özel sektör işbirliği ile kurulacak restoranlarda Kahramanmaraş’ın yöresel lezzetlerini yerli ve yabancı misafirlerin beğenisine sunacağız. Böylelikle de şehrimizin önemli bir eksiğini gidermiş olacağız. Ulusal ve uluslararası bazda gastronomi festivalleri yapacağız ve halkımızı dünyaca ünlü gurmelerle buluşturacağız.”