Türkiye ve Suriye Arasında Normalleşme Görüşmeleri Yeniden Gündemde Türkiye ve Suriye Arasında Normalleşme Görüşmeleri Yeniden Gündemde

Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerin ardından, deprem uzmanlarından Türkiye'nin risk haritası ile ilgili uyarılar peş peşe geliyor. Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Yedisu Fayı'nın tehlikesini vurgulayarak Bingöl, Erzincan ve Tunceli'ye acil önlem çağrısı yaptı.

YEDİSU FAYI KIRILMA PERİYODUNDA!

Görür, Yedisu Fayı'nın son büyük depreminin 1784 yılında gerçekleştiğini ve Kuzey Anadolu Fay Hattı'nda ortalama 250 yıllık periyotlarda büyük depremler olduğunu hatırlatarak bölgede 7.2 ila 7.4 büyüklüğünde bir deprem riskinin yüksek olduğunu açıkladı. Özellikle Tunceli ve çevresinin depreme dayanıklı binalara sahip olmadığına dikkat çeken Görür, bölgenin acil olarak depreme hazır hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.

BİNGÖL, ERZİNCAN VE TUNCELİ'YE DİKKAT!

Prof. Dr. Naci Görür, olası bir depremin Bingöl, Erzincan, Tunceli ve Karlıova'yı etkileyeceğini belirterek yerel yönetimleri depreme hazırlık çalışmaları başlatmaya çağırdı. Yedisu Fayı'nın her an tetiklenebileceğini ve depremin bugün değilse yarın gerçekleşebileceğini hatırlatan Görür, depremden kurtulmak için şehirlerin acilen depreme dayanıklı hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

İSTANBUL DA TEHLİKEDE!

Görür, İstanbul'da da deprem riskinin yüksek olduğunu ve olası bir depremde 4 milyon insanın can güvenliğinin tehdit altında olduğunu açıkladı. 1 milyon 100 bin yapı stoğunun bulunduğu İstanbul'da 97 bin binanın büyük hasar alacağını ve bu binalarda barınan 4 milyon insanın göçük altında kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını vurguladı.

MİKRO BÖLGELEME ÇALIŞMALARI ACİL!

Görür, İstanbul başta olmak üzere ülke genelinde mikro bölgeleme çalışmaları yapılması gerektiğini ve bu sayede fay hatlarının analiz edilmesi, zeminin niteliği ve deprem dalgalarının etkileri gibi önemli verilerin elde edilmesi gerektiğini belirtti. Ne yazık ki İstanbul dışında mikro bölgeleme çalışmaları yeterince yapılmadığını ve bu durumun büyük bir risk oluşturduğunu vurguladı.

Editör: İsa Aslantaş