Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kredi kartlarından yapılan nakit avans işlemleri ve kredili mevduat hesaplarında uygulanacak aylık azami akdi faiz oranının hesaplama yönteminde değişiklik yaptı. Yeni yönteme göre, hesaplanan aylık azami akdi faiz oranı yüzde 4,42'den yüzde 5'e çıkarıldı.

Uraloğlu açıkladı! Türkiye'ye hala temsilci atamayan X'e yeni cezalar yolda Uraloğlu açıkladı! Türkiye'ye hala temsilci atamayan X'e yeni cezalar yolda

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranlarını Geride Bıraktı

Son günlerde ihtiyaç kredisi faiz oranlarında yaşanan artış sonrası nakit avans için uygulanan faiz oranı, ihtiyaç kredisi faiz oranına göre düşük kalmıştı. Bu durum, nakit avans kullanımının artmasına ve yatırım amaçlı kullanılmasına yol açtı.

Bankalar Uyardı: Yaptırım Uygulanabilir!

Peş peşe yapılan artışın ardından bankalardan 'nakit avans ve tüketici kredisi kullanmak isteyenler için' dikkat çeken bir uyarı geldi. Bankalar, nakit avans ve tüketici kredilerinin altın veya döviz alımında, vadeli mevduat, repo, hisse senedi gibi yatırımlarda, bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar nezdindeki vadesi gelmemiş diğer kredi risklerinin kapatılmasında, kripto para piyasası hesaplarına veya bankacılık/sermaye piyasası sistemi dışına aktarılmasında ve yurt dışına transferde kullanılamayacağını bildirdi.