Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bahar döneminde 68 bin öğretmen atamasının gerçekleştirileceği müjdesini vererek, bu atamalarda en çok ihtiyaç duyulan branşların yabancı dil öğretmenliği, özel eğitim öğretmenliği, sınıf öğretmenliği ve okul öncesi öğretmenliği olduğunu açıkladı.

ÖĞRETMEN ATAMALARI İÇİN MÜLAKAT KARARI ALINDI

AK Parti'nin seçim beyannamesinde, kamuya alımlarda istisnai durumlar hariç mülakatların kaldırılacağı duyurulmuştu. Ancak Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atamalarında mülakatların kaldırılmayacağını belirtti. HaberTürk canlı yayınında son dakika açıklaması yapan Bakan Tekin, "Mülakat kaldırılmayacak, mülakatları mülakat gibi yapacağız" dedi.

SANKO Okulları, 2023-2024 eğitim yılına coşkuyla başladı SANKO Okulları, 2023-2024 eğitim yılına coşkuyla başladı

MÜLAKAT SÜRECİNİN DETAYLARI

Bakan Tekin, mülakat sürecine ilişkin detayları da paylaştı. Mülakatların 45 dakika süreceğini belirterek, her öğretmen adayının 3 kişilik bir jüri karşısında sınav yapacağını ifade etti. Bu sınavda adaylar, kendilerine sorulan konuyla ilgili konuşacak ve anlatacaklar. Ayrıca, bu 45 dakikalık süre içinde öğretmen adaylarının yazılı bir beyan da vereceği belirtildi. Tüm bu sürecin kamera ile kayıt altına alınacağı vurgulandı.

mulakata-girme

TORPİL İDDİALARININ ÖNLENMESİ VE ÖĞRETMENLERİN ÖLÇÜLMESİ

Bakan Tekin, mülakat sürecinin torpil iddialarını ortadan kaldırmayı hedeflediğini ve aynı zamanda öğretmen adaylarının üniversitede öğrendiklerini ne kadar özümsediklerini ölçmeyi amaçladığını belirtti.

MÜLAKATLARIN NASIL YAPILACAĞI

Mülakatların kamera kaydı altına alınacağını açıklayan Tekin, her öğretmen adayına tesadüfi örneklem yoluyla hazırlanmış soruların elektronik ortamda sorulacağını ifade etti. Öğretmen adaylarının bu soruları anlatır gibi cevaplayacakları ve karşısında uzmanlar ve başöğretmenlerden oluşan bir komisyonun bulunacağı belirtildi. Sürecin sonucunda ise öğretmen adaylarının neyi ölçeceğine dair bir kılavuzun olduğu bilgisi paylaşıldı.

MÜLAKAT SÜRECİNİN ZAMAN ALACAĞI

Son olarak, Bakan Tekin, yeni mülakat sürecinin zaman alabileceğini ve 2024 bütçesi içinde toplam kamuya ne kadar personel istihdam edileceğine dair bir rakamın ortaya çıkmasının ardından hareket edeceklerini açıkladı.

ÖĞRETMEN ADAYLARININ TEPKİSİ

Bakan Tekin'in açıklamalarının ardından öğretmen adayları, karara tepki göstermek amacıyla sosyal medyada "#mülakatahayır" hashtagıyla paylaşımlarda bulundular.