Bugün, yaz tatilinin ardından 20 milyonu aşkın öğrenci ve 1,2 milyon öğretmen için yeni bir eğitim öğretim yılı başladı. Bu özel gün, Milli Eğitim Bakanlığı'nın bir dizi yenilikle donattığı bir başlangıcı işaret ediyor.

Eğitimde uyum, okul öncesi, ilkokul 1 ve lise 9. sınıf öğrencileri için 4-8 Eylül tarihlerinde gerçekleşti. Ortaokul 5. sınıfa başlayacak öğrenciler ve aileleri ise 11-15 Eylül tarihlerinde rehberlik uygulamalarına katılacaklar.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2023-2024 eğitim öğretim yılı için 20 milyon 481 bin öğrenciye ve 1 milyon 178 bin öğretmene ücretsiz ders kitapları ve yardımcı kaynaklar sağladı.

Bu yılki eğitim-öğretim yılı, Türkiye genelinde 74 bin okulda ve 744 bin derslikte başladı.

45 bin yeni öğretmenin katıldığı eğitim ailesinden, 21 bin 560 öğretmen, Kahramanmaraş merkezli deprem bölgelerinde görev yapacak.

okul-ogrenci-zil-1989857

SINIF TEKRARI VE DEVAMSIZLIK KURALLARINDA DEĞİŞİKLİKLER

Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl eğitim-öğretim süreçlerinde bazı önemli değişiklikler getirdi. Liselerde devamsızlık kuralları yeniden düzenlendi, sınıf tekrarı yeniden uygulamaya konuldu ve açık öğretime geçişler zorlaştırıldı.

Açık liselere, istisnai durumlar dışında sadece belirli öğrenciler kayıt olabilecekler.

Liselerde öğrencilerin 50 ortalama ile sınıf geçme kuralına son verildi. Artık yıl sonu başarı puanı 50 olan herkes, en fazla 1 dersten başarısız dersi bulunsa bile bir üst sınıfa geçebilecek.

Yeni düzenlemeye göre, ders ortalaması 50 olan öğrencilerden en fazla 3 dersten başarısız olanlar sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebilecekler. 4 dersten fazla başarısızı olan öğrenciler ise sınıf tekrarı yapmak zorunda kalacaklar. Toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar da sınıf tekrar edecekler. Bu uygulama, 2023-2024 eğitim öğretim yılından itibaren kademeli olarak uygulanacak.

Liselerde artık devamsızlık affı uygulanmayacak. Özürsüz olarak yapılan her bir devamsızlık günü için öğrenciler, 1 saat fazla sosyal sorumluluk çalışması yapmak zorunda kalacaklar.

32070752_640x360

SINAV SİSTEMİNE YENİLİKLER

Liselerdeki sınavlar artık sadece yazılı sınavlarla sınırlı olacak. Öğrencilere ait kişisel verilerin işlenmesi de özel izin gerektirecek.

YKS'ye İstanbullu öğrenciler damga vurdu! 5 aday birinci oldu YKS'ye İstanbullu öğrenciler damga vurdu! 5 aday birinci oldu

Sınav haftası uygulaması başlatılacak ve sınav tarihleri öğretim yılı başında duyurulacak. Türkçe ve yabancı dil dersleri, yazılı ve uygulamalı sınavlarla ölçülecek. Ayrıca öğrencilere anında geri bildirim vermek için kısa süreli sınavlar yapılabilir.

ÖZEL BİR NOT: DEPREM BÖLGELERİNDE EĞİTİM

Deprem bölgelerinde yürütülen güçlendirme ve onarım çalışmaları sonucunda toplam 48 bin derslik eğitim öğretime hazır hale getirildi. Ayrıca, bölgedeki öğretmenlerin konaklaması için 11 bin 76 konteyner tahsis edildi.

F5uBcpAWUAAFAkJ

ARA TATİLLER VE YARIYIL TATİLİ

İlk dönem ara tatili 13 Kasım'da başlayacak ve 17 Kasım'da sona erecek. Yarıyıl tatili 22 Ocak'ta başlayacak ve 2 Şubat'ta sona erecek.

İkinci dönem, 5 Şubat'ta başlayacak ve 14 Haziran'da sona erecek. İkinci dönem ara tatili ise 8 Nisan ile 12 Nisan arasında yapılacak.

2024-2025 eğitim öğretim yılı ise 9 Eylül 2024'te başlayacak.

Editör: İsa Aslantaş