Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Galip Ekuklu, sağlığı olumsuz etkileyebilecek vitamin ve takviye ürünleri konusunda önemli uyarılarda bulundu. Kontrolsüz kullanımının zararlı sonuçlara neden olabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Ekuklu, bu konuda geniş kapsamlı bir uyarıda bulundu.

GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK İÇİN TAKVİYE YERİNE UYKU ÖNERİSİ

Prof. Dr. Ekuklu, vitamin ve takviye edici ürünlerin, beklenilenin aksine sağlık sorunlarına yol açabileceğine vurgu yaptı. Bağışıklık sistemini korumanın ve güçlendirmenin en etkili yolunun dengeli beslenme ve düzenli uyku olduğunu belirten Ekuklu, güçlü bağışıklık için takviye kullanımının gereksiz olduğunu ifade etti.

DSÖ'den Şok Açıklama: Covid-19, Ortalama Yaşam Süresini Yaklaşık 2 Yıl Kısalttı! DSÖ'den Şok Açıklama: Covid-19, Ortalama Yaşam Süresini Yaklaşık 2 Yıl Kısalttı!

Vitamin ihtiyacını sağlıklı beslenme ile karşılayabilenlerin, özel bir hastalıkları olmadığı sürece takviyelere ihtiyaç duymayacaklarını belirten Ekuklu, aynı zamanda düzenli uyku alışkanlığının da olumlu etkiler sağlayabileceğini söyledi.

Ekuklu, kış aylarında bağışıklığı güçlendirmek için sıvı tüketimi ve C vitamini içeren besinlere öncelik verilmesi gerektiğini vurguladı.

DOKTOR KONTROLÜ OLMADAN TÜKETİLMEMELİ

Kulaktan dolma bilgilerle satın alınan takviye ve vitaminlerin doktora danışılmadan tüketilmesine karşı çıkan Ekuklu, “Bir bitkiyi çiğnemek, bir ürünü kullanmak her derde iyi gelseydi bu kadar insan niye hastalansın, tıp neden bu kadar ilerlemeye çalışsın" şeklinde konuşarak, bu ürünlerin doktor kontrolünde kullanılması gerektiğini vurguladı.

Editör: İsa Aslantaş