Göreve geldiği günden beri Onikişubat’ta satmadık arsa bırakmayan Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, ilçesinde satılacak yer kalmayınca şimdi de milyarlarca lira milletin parasını aktardığı Expo’yu parsel parsel satmaya başladı.

MİLLETVEKİLLERİ NEDEN SES ÇIKAR(A)MIYOR

2 milyon turist, 1 milyar 250 milyon dolar ticaret hacmi getirecek vaadiyle vatandaşa harcanması gereken milyarlarca lira kaynak kullanılarak yapılan Expo şimdi de parsel parsel satılmaya devam ediyor.

Milyonlarca metrekare arsanın satıldığı, doğrudan temin, ihaleler ve bazı kalemlerin nereye kullanıldığı tam belli olmayan Onikişubat’ta bu satışları ve ihaleleri sorgulamayan iktidar partisi ile bu konuda bir türlü halkın konuştuklarını gündeme getirmeyen muhalefet milletvekillerinin de görevleri sorgulanmaya başlandı.

KELEBEK MÜZESİNE SON MAL ALIMINDA NELER VAR

Vaat edilen turist sayısının binde birinin bile gelmediği Expo’nun sadece 1 yıllık tanımı için bugünün kuruyla 7 milyon dolarlık ihale açılmıştı. Milyonlarca liraya mal olan Kelebek Müzesi için de hala yılın son ayında giderayak milyonlarca liralık mal alım ihalesine çıkan Onikişubat Belediyesi bir taraftan Expo’ya milyonlarca lira kaynak harcıyor diğer taraftan da parsel parsel satıyor. Bu ikilem arasındaki tezatlığı ise kimse sorgulayamıyor. Ayrıca Kelebek müzesine 2023’ün aralık ayındaki çıkılan ihalede hangi firma ne kadarlık ne tür mal verdi? Sorusu da akıllardaki yerini koruyor.

Toptaş: Hemşehrilerimizin Güven ve Desteği Bizlere Güç Veriyor Toptaş: Hemşehrilerimizin Güven ve Desteği Bizlere Güç Veriyor

DEVLET ERKANI NEDEN SES ÇIKARMIYOR

Evlerini kaybedip maddi imkansızlıklarla yaşam mücadelesi veren, depremde en yakınlarını kaybedip bugün sığınacak bir aile ortamı bile olmayan halkın emanetini parsel parsel satan Onikuşubat belediyesinin giderayak yangından mal kaçırır gibi ihalelere çıkması, yüzbinlerce metrekare alan satması İçişleri Bakanlığını, Adalet Bakanlığını, Valilik Makamını, Milletvekillerini ve Ak Parti İl Yönetimini bir türlü harekete geçiremedi.

AVM ARSASINI KİM ALDI?

Yılın ilk ayıyla birlikte arsa satış ihalesini tüm hızıyla sürdüren Onikişubat belediyesi arsa satışını Expo’nun içiyle de sınırlı tutmadı. Expo’nun hemen dışındaki alanları da satışa çıkartan Onikişubat Belediyesi Ocak ayında yaklaşık 11 bin metrekare yer sattığı Expo bölgesinde şubatta da devam etti. Şubat ayında en dikkat çekici satış ise yaklaşık 36 bin metrekare ile AVM arsası oldu. 102 Milyon 445 bin 729 muhammen bedel ile 7 Şubat’ta ihaleye çıkan AVM arsasını kimin ne kadar bedel ödeyerek aldığı ise merak konusu oldu.

EXPO’NUN ETRAFINDAKİ VİLLALARI KİM YAPACAK?

Şubat ayında da arsa satışına işyerlerini de ekleyen Onikişubat Belediyesi mülkiyeti kendilerine ait olan Pınarbaşı Mahallesi 8926 ada 1 nolu parseldeki 4 işyerini de yeni yılda satışa çıkarttı. Yeni yılda onbinlerce metrekare yer satan Onikişubat belediyesinin bu arsaları kimin aldığı, özellikle Expo etrafındaki villalık arsalarını kime sattığı, projeyi kimin yapacağı sorusu da cevap beklemeye başladı.