Kahramanmaraş'ta bir ilk olan ve en kapsamlı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) ünitesi hacamat-kupa, mezoterapi, ozon terapi, akupunktur ve sülük uygulaması gibi geniş bir tedavi seçeneği ile Özel Sular Vatan Hastanesinde hasta kabulüne başladı. Merkez hakkında bilgi veren Doktor Selim Çelik ve Mustafa Bolat: “Geleneksel  ve tamamlayıcı tıp’ fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, bunlara tanı koyma, iyileştirme veya tedavi etmenin yanında sağlığın iyi sürdürülmesinde de kullanılan, farklı kültürlere özgü teori, inanç ve tecrübelere dayalı, izahı yapılabilen veya yapılamayan  bilgi, beceri ve uygulamaların bütünüdür. Hastanemiz GETAT kapsamında hekimlerimiz tarafından Akupunktur, Sülük Tedavisi, Kupa Terapisi-Hacamat, Ozon Terapi, Mezoterapi gibi alternatif tıp uygulama alanlarında hizmet sunacaktır” dedi.

Akupunktur, tarihi neredeyse 3000 yıl öncesine kadar giden, özellikle uzakdoğuda kullanılan ve Çin’den dünyaya yayılan bir tedavi yöntemidir. Hatay (Antakya) Akupunktur vücudun belli noktalarının iğne ile uyarılmasıyla vücudun kendini yenileme mekanizmasının devreye alınmasını, enerji akışını düzene sokan bir tedavi yöntemi olarakta adlandırabiliriz.  iğnelerin batırılması ile yapılan bir tedavi yöntemidir. Hatay (Antakya) Akupunktur Latince olan iki kelimenin birleşmesi ile oluşan bir kelimedir. Acus= iğne, Puncture= batırma anlamındadır.

Hacamat tedavisi 5000 yıllık tarihi ile yeryüzünün en eski tedavi metodlarından birisidir. Çin, Babil, Mısır tarihçelerinde gördüğümüz hacamatın, bu medeniyetler tarafından etkin bir şekilde hastalıkların tedavisinde kullanılmaktaydı.

Esra Erol'un Programında Şok İddialar: Kahramanmaraşlı Hatice Altundağ'ın Ailesi Başlık İçin 500 Bin TL İddiası Esra Erol'un Programında Şok İddialar: Kahramanmaraşlı Hatice Altundağ'ın Ailesi Başlık İçin 500 Bin TL İddiası

Dilimize “Hacamat” olarak ismi geçen bu tedavi, Arapça “Hijamah” kelimesinden alınmış olup, “emme” anlamına gelmektedir. Uzak doğu kültüründe ise aynı tedavi “wet cupping therapy” yada Türkçe’siyle “yaş kupa tedavisi” olarak bilinir.