Sahipsiz hayvanlara yönelik teklifte son durum: 7 madde kabul edildi Sahipsiz hayvanlara yönelik teklifte son durum: 7 madde kabul edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 18 yıl aradan sonra CHP Genel Merkezi'ni ziyaret etmesi, kulislerde geniş yankı uyandırdı. Bu tarihi ziyarette, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunduğu öneriler dikkat çekti.

ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM TALEBİ

CHP'den yapılan açıklamada, görüşmede öne çıkan konulardan birinin asgari ücrete ara zam yapılması olduğu belirtildi. Hükümet, asgari ücrette ara zam yapılmasına kapıları kapatmış olsa da milyonlarca çalışan, temmuz ayında ek zam beklentisinden vazgeçmiyor.

ÖZEL'DEN 22 BİN TL ÖNERİSİ

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede asgari ücretin 22 bin TL seviyesine çekilmesi gerektiğini belirttiği öğrenildi. Özel'in bu talebi, kamuoyunda geniş yankı uyandırdı.

CHP'DEN DETAYLI AÇIKLAMA

CHP Sözcüsü Deniz Yücel, asgari ücret zammı ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Genel Başkanımız, asgari ücrete ara zam yapılması gerektiğini; en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çıkarılması gerektiğini; çay ve hububat üreticilerinin mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini; atanmayan öğretmenlerin ve özel okul öğretmenlerinin yaşadığı sorunların çözülmesini; staj ve çıraklık mağdurlarının durumunu; emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını ve 6 Şubat'taki büyük deprem felaketinden etkilenen depremzedelere yönelik kira yardımının sürdürülmesi gerektiğini vurguladı."

BAKAN IŞIKHAN: "ZAM YOK"

Öte yandan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, asgari ücrete ara zam yapılmasının gündemlerinde olmadığını net bir şekilde ifade etti. Işıkhan, "Aralık ayındaki düşüncemiz neyse aynı şekilde devam ediyor. Enflasyonla ilgili verilerimiz oldukça olumlu. Hiçbir ara zam gündemimizde yok" dedi.

Editör: İsa Aslantaş