CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Refah saldırılarına tepki gösteren Özel, Filistin'in tanınması çağrısında bulundu. Sokak hayvanlarına yönelik 'uyutma' teklifine ise sert tepki göstererek bu yaklaşımın "sınıfsal" olduğunu ve sorunun çözümü olmadığını vurguladı.

"İSRAİL DEVLETİ'NİN KATLİAMINI KINIYORUM"

Özel, İsrail'in Gazze'de yaptığı saldırılara tepki göstererek "İsrail Devleti'nin bu katliamını bir kez daha kınıyorum. Tüm dünya ülkelerini Filistin'i tanımaya davet ediyorum" dedi. Filistin halkının acısını paylaştıklarını ve bu vahşete karşı sessiz kalmayacaklarını belirtti.

"UYUTMAK DEĞİL, KATLETMEK!"

AK Parti'nin sokak hayvanlarına yönelik 'uyutma' kanun teklifi hazırlıklarını eleştiren Özel, bu yaklaşımın soruna çözüm olmadığını ve "canice" olduğunu savundu. 2020 yılında da bu sorunun çözümü için tüm partilerin bir araya gelerek komisyon çalışması yaptığını, ancak AK Parti ve MHP'nin imzası bulunan metnin ardından herhangi bir adım atılmadığını hatırlattı.

"ETKİLİ KISIRLAŞTIRMA VE YENİ BAKIMEVLERİ İLE SORUN ÇÖZÜLEBİLİR"

Özel, sokak hayvanı popülasyonunun azaltılması için "uyutma"nın yerine, etkili kısırlaştırma ve yeni bakımevlerinin inşa edilmesi gibi alternatif çözümler önerdi. Bu yöntemlerin "uyutma"dan çok daha az maliyetli ve kalıcı bir çözüm sağlayacağını savundu.

Pozantı'da Tır Kazası: Akaryakıt Yangını Otoyolu Kapattı Pozantı'da Tır Kazası: Akaryakıt Yangını Otoyolu Kapattı

"BU SORUN SINIFSALDIR"

CHP Genel Başkanı, sokak hayvanı sorununun "sınıfsal" bir sorun olduğunu ve bu sorunun çözümünün arabalarıyla evlerinin önünden geçenlerin değil, tüm toplumun sorumluluğu olduğunu vurguladı.

CHP olarak bu sorunun çözümü için ellerinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduklarını ve bu konuda taviz vermeyeceklerini açıkladı.

Editör: İsa Aslantaş