Bir dizi ziyaretler için Kahramanmaraş’a gelen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki,  Cumhur İttifakı Pazarcık Seçim Koordinasyon Merkezi’nin açılışına katıldı.

Açılışta konuşma yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 6 Şubat depremlerine değinirken, 104 milyar dolar maddi zarar olduğunu ancak manevi zararı ölçecek yöntemin henüz icat edilmediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 6 Şubat 2023 günü saat 4.17’den beri hep ayakta olup valilerden ve belediye başkanlarından bilgi aldığını ve görevlendirmelerde bulunduğunu aktaran Özhaseki,  üzerlerine düşen görevi yaptıklarını ve hala da yapmaya devam ettiklerini ifade etti.

HERKES “HAKKIM HELAL” DEYİNCEYE KADAR ÇALIŞACAĞIZ

Deprem sonrası şehrin tekrar ayağa kalkması için yapılan konutlara değinen Özhaseki, herkesin hakkını verinceye kadar gece gündüz çalışacaklarını belirtti.

Bakan yardımcılarıyla birlikte bölgeden her zaman bilgi aldığını aktaran Özhaseki; “Konutlar için hemen işe koyulduk, ilk anlarda sert bulduğumuz zeminlerde hemen inşaatlara başladık. Binlerce konut yaptık, şu geçtiğimiz 15 gün öncesinde 46 bin konutu dağıttık. Önümüzdeki ay 30 bin konut daha dağıtacağız. Sonrasın da mayıstan başlayarak 10 bin, 15 bin konut dağıtmaya devam edeceğiz. İnşallah gelecek sene içerisinde de herkesin hakkını vermiş olacağız. Kahramanmaraş’ta 9 bin 300 konut dağıtımı yapıyoruz. “Kura da bize neden konut çıkmadı” demeyin, herkesin hakkını verinceye kadar ben buradayım. Herkes “hakkımız helal” deyinceye kadar buradayım. Gece gündüz çalışacağız ve size hakkınızı vereceğiz.  4 bakan yardımcımızdan biri bu bölgede devamlı görev yapıyor. Bakan yardımcımızdan bölgedeki tüm konularla ilgili detaylı bilgi alıyorum. Pazarcık’ta 5 bin 400 kadar hak sahibi kardeşimiz var. 4 bin 500 hak sahibimizin inşaatına başladık. 900 kadar eksiğimiz var, yerinde dönüşüm yapmak isteyenlere de fırsat veriyoruz. Biz burada fazla yapacağız, bu fazlalığı da kiracı kardeşlerimize vereceğiz. Bizler çalışıyoruz, bizler hizmet eriyiz. 1994’den beri Cumhurbaşkanımız İstanbul’da biz Kayseri’de hiç kimsenin etnik kökenine bakmadan hizmet ettik. Bugün tüm tecrübemizi buralar için kullanıyoruz. Sizler evlerinizde rahatça oturmaya başlayıncaya kadar bizler buraya gelip gitmeye devam edeceğiz. Nasıl dün buradaysak, bugün buradaysak yarın da burada olacağız” diye konuştu.

Cumhur İttifakı Seçim Koordinasyon Merkezi’nin kurdele kesimi ile gerçekleştirilen açılışının ardından Pazarcık Belediye Başkanı İbrahim Yılmazcan, Bakan Özhaseki’ye ‘Fahri Hemşehrilik Beratı’ takdim etti.

Kahramanmaraş'ta 18 yaş üzerine müjde: OGM memur alımını başlatıyor Kahramanmaraş'ta 18 yaş üzerine müjde: OGM memur alımını başlatıyor

Seçim koordinasyon merkezinin açılışına; Bakan Özhaseki’nin yanı sıra TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyon Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Vahit Kirişçi, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Mevlüt Kurt, Mehmet Şahin, Tuba Köksal, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, AK Parti Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fırat Görgel, AK Parti ve AK Parti Pazarcık Belediye Başkan Adayı Murat Ceylan’da katıldı.