Millî İstihbarat Teşkilatı (MİT), Irak'ta gerçekleştirdiği istihbarat faaliyetleriyle PKK/KCK mensuplarını hedef almayı sürdürüyor.

Son operasyonlardan biri, Irak'ın Süleymaniye bölgesinde Türkiye'ye yönelik eylem planları yapmakla suçlanan Eriş Berxwedan kod adlı Sadık Şeyh Ahmet'e karşı düzenlendi.

IRAK OPERASYONUNDA TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

MİT'in yürüttüğü çalışmalar sonucunda, Türkiye'ye yönelik saldırı ve sabotaj planları yapmakla suçlanan Eriş Berxwedan kod adlı Sadık Şeyh Ahmet, Irak'ın Süleymaniye bölgesinin Pencevin kırsalında faaliyet gösterirken tespit edildi.

MİT saha ajanları, terörist PKK/KCK'nın üst düzey örgüt saldırı ve sabotaj planlamalarına stratejik destek sağladığını belirledi ve etkisiz hale getirilmesi için nokta operasyon kararı alındı. Operasyon sonucunda Sadık Şeyh Ahmet, MİT tarafından etkisiz hale getirildi.

Metroda Uyuşturucu Skandalı: Vatandaşlar Şokta! Metroda Uyuşturucu Skandalı: Vatandaşlar Şokta!

SINIR ÖTESİ OPERASYON: MİT'İN HIZLI MÜDAHALESİ

MİT'in Irak'ta PKK/KCK'nın üst düzey örgüt saldırı ve sabotaj planlamalarına destek sağlayan Eriş Berxwedan'ı etkisiz hale getirmek üzere sınır ötesinde gerçekleştirdiği nokta operasyon, hızlı ve etkili bir müdahale olarak değerlendirildi.

SADIK ŞEYH AHMET KİMDİR?

Berxwedan kod adını kullanan Sadık Şeyh Ahmet, Suriye'deki rejim karşıtı hareketlerin başlaması üzerine Türkiye'ye gelmiş ve 2015 yılında Suriye'ye dönerek PKK/YPG içerisinde silahlı faaliyetlere katılmıştır. Uzun bir süre boyunca Suriye'de örgüt adına çeşitli görevlerde bulunan terörist, daha sonra Irak'a geçmiş ve örgütün Irak-İran sınır hattındaki üst düzey mensuplarıyla birlikte hareket etmektedir.