Küçükçekmece'de geçen yıl Banu Parlak'ın güzellik merkezine silahlı saldırı düzenlendiği iddiasıyla Dilan ve Engin Polat çifti ile Sezgin Polat hakkında dava açıldı. Duruşmada Dilan Polat ve Engin Polat gözyaşlarına boğuldu.

DAVA GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

Küçükçekmece 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada tutuklu sanıklar Sezgin, Engin ve Dilan Polat cezaevinden getirildi. Diğer sanıklar ise SEGBİS ile duruşmaya katıldı. Dilan ve Engin Polat'ın kızı Nilda Polat ile Engin Polat'ın kız kardeşi Kübra Uzun da izleyici olarak salonda yer aldı.

DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI

Duruşmada ilk olarak Engin Polat'ın kimlik tespiti yapıldı ve ardından Dilan Polat salona getirildi. Beyaz tişört ve siyah takım elbise giyen Dilan Polat, salona girer girmez Engin Polat ile göz göze gelerek gözyaşlarına boğuldu. Yan yana gelen çift el ele tutuştu ve Dilan Polat, Engin Polat'ın elini öptü. Birkaç dakika sonra Dilan Polat sandalyeye oturtuldu. Kızı Nilda'ya dokunmak isteyen Dilan Polat, "Kızım seni çok seviyorum" dedi. Fakat hakim, temas etmenin yasak olduğunu söyledi. Dilan Polat'a aylık geliri sorulduğunda ise 200 bin lira cevabını verdi.

8 YILA KADAR HAPİS TALEP EDİLDİ

Olayla ilgili soruşturma tamamlandıktan sonra Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlandı. İddianamede Dilan, Engin ve Sezgin Polat için ayrı ayrı 8 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Daltonlar çetesi liderleri olarak bilinen firari sanıklar Barış Boyun, Beratcan ve Batin Can Gökdemir için ise ayrı ayrı 23 yıla kadar hapis cezası istendi.

DİLAN POLAT KENDİSİNİ VE EŞİNİ TEHDİT EDİLDİĞİNİ SAVUNDU

Susma hakkını kullanabileceği söylenen Dilan Polat, savunma yapmak istediğini belirtti. Banu Parlak ile 6 yıllık arkadaşlıklarının olduğunu anlatan Polat, zaman zaman küs ve barışık dönemlerinin olduğunu söyledi. Parlak'ın güzellik merkezi açmadan önce her gün düzenli olarak görüştüklerini ve merkezine gelip işlem yaptırdığını ifade etti. İş yerinin kurşunlanmasından 1 hafta önce Parlak'tan iş için yardım ve destek istediğini ve yardım edebileceğini söylediğini belirtti. Daha sonra ise Parlak'ın can güvenliğinin olmadığını ve kendilerinin sorumlu olduğunu ima eden paylaşımlarını gördüğünü söyledi. Polat, bu zamana kadar Parlak ile hiçbir sorununun olmadığını ve iş yerinin kurşunlanmasını da basından ve sosyal medyadan öğrendiğini ifade etti.

MSB duyurdu: Kuzey Irak'ta bir asker şehit MSB duyurdu: Kuzey Irak'ta bir asker şehit

Birlikte yargılandığı kişileri tanımadığını savunan Dilan Polat, "Yargılandığımız kişileri de tanımıyorum. Hatta bu Daltonlar çetesi beni ve eşimi tehdit etmişti, bunlarla alakalı mesajlar da mevcut" dedi.

İDDİANAMEDE NELER VAR?

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığının hazırladığı iddianamede Dilan Polat ile müşteki Banu Parlak arasında husumet bulunduğu belirtildi. Dilan Polat’ın sosyal medya hesabından yayınladığı bir videoda, "Tedbir kararının anasını göreceksin, iftiranın danasını göreceksin. Bitti bitti. Sana bu prim fazla bile. Sana daha ne mesajlarım var sıra sıra" şeklinde yaptığı açıklamayla Parlak’a tehdit mesajı gönderdiğine yer verildi. Bu mesajdan kısa bir süre sonra Sezgin, Engin ve Dilan Polat’ın ortak kararıyla, Engin Polat, Banu Parlak’ın işyerine tehdit amaçlı silahlı saldırı düzenlenmesi için Gürcistan ülkesindeki bağlantılarıyla kamuoyunda "Daltonlar çetesi" olarak bilinen suç örgütünün firari yöneticilerinden olan Beratcan ve kardeşi Batın Can Gökdemir ile irtibat kurduğu kaydedildi. İddianamede şüpheliler Barış Boyun, Beratcan Gökdemir ve Batin Can Gökdemir’in hakkında yakalama kararı çıkartıldığı, belirtildi. Barış Boyun, Beratcan ve Batin Can Gökdemir’in ‘Silahlı suç işlemek amacıyla örgüt kurma', 'Birden fazla kişiyle birlikte silahla tehdit', 'Mala zarar verme' ve 'Ruhsatsız silah taşıma' suçlarından ayrı ayrı toplamda 8 yıl 4 aydan 23 yıla kadar hapsi istendi. Dilan, Engin ve Sezgin Polat için ise ‘Birden fazla kişiyle birlikte silahla tehdit’, ‘Mala zarar verme’ suçlarından toplamda ayrı ayrı 2 yıl 4 aydan 8 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi. Ayrıca belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmaları istendi. Diğer 5 sanığın da çeşitli suçlardan değişen oranlarda cezalandırılmaları talep edildi.