Erdoğan Elbistan'da halka hitap etti

Erdoğan Elbistan'da halka hitap etti

Başbakan Tayyip Erdoğan, "Baykal, (AK Parti yüzde 52'nin altında alırsa düşündürür) diyor. Bırak AK Parti'yi sen ne alacaksın ona bak. Bir siyasi parti birinci parti olmaya bakar, öyle arkadan nal toplamaz" dedi.

Halka efendi değil hizmetkâr olmak için yola çıktıklarını ve aynı düşünce ile devam ettiklerini belirten Erdoğan, "Biz efendi değil hizmetkâr olmaya geldik. Bırakın sultanlık, padişahlık, gurur, kibir halkına tepeden bakan Baykal ve Bahçeli'nin olsun" diye konuştu.

Erdoğan, partisince Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde İbrahim Karaoğlan Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka hitap etti.

3 Kasım 2002'de AK Parti'nin halkın desteği ile iktidara geldiğini ve dolu dolu 6,5 yıllık yoğun çalışmalarla bugüne geldiğini anlatan Erdoğan, "Türkiye'nin imkânlarını, fırsatlarını büyütmek için bu yoldayız. Ekonomi dedik, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla dedik. Bizden önce Türkiye'nin milli geliri 230 milyar dolardı. Biz 6,5 senede bunun üzerine 520 milyar dolar ekledik. Şimdi 720 milyar dolardayız. Şu anda bütün dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de ekonomik sıkıntı var. Bunu biliyor, görüyoruz. Ancak şunu da bilelim bizden önce milletin cebindeki para eriyordu. Devletin borçlanma faizleri gecelik yüzde 60'larda idi. Bunun faizini benim vatandaşım ödüyordu. MHP ve Bahçeli'nin de içinde bulunduğu dönemde akşam yattılar, sabah kalktılar paraya 6 sıfır koydular. Biz geldik 'bu sıfırları atacağız' dedik. 'Aman ha enflasyon patlar' dediler. Patladı mı patlamadı, çatladı. Enflasyon bir ara kriz sebebiyle 1-2 puan oynadı, Bahçeli de Baykal'da zil takıp oynayacaklar" diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin koltuk hırsı içinde olduğunu savunan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Koltuklar bunları reddediyor onlar bırakmıyor. Sayın Bahçeli ayrıldı 8 ay sonra geri geldi. 'Talebe dayanamadım geldim' dedi. Millet dedi ki 'al sana 5 yıl iktidar'. Ne kadar iktidarda kaldı 3,5 yıl. 'Biz bu işi götüremiyoruz' dedi. Şimdi Baykal diyor ki 'yüzde 52'nin altında alırsa bu düşündürür" diyor. Ya bırak sen AK Parti'yi. Sen ne alacaksın ona bak. Bir siyasi parti birinci parti olmaya bakar, arkadan nal toplamaz. 29 Mart akşamı yüzde 51 olursa ben demedim mi diyecek. Böyle siyaset olmaz. Benimvatandaşım nereye ne kadar oy vereceğini biliyor. Ben siyasette bir kararlılığın adamıyım. 'Benim partim birinci parti olmasın ben siyaseti bırakırım' dedim. Hadi Baykal, hadi Bahçeli sen de söyle. 'Bırakırım' de. Siyaset bunun için yapılır. Baykal diyor ki 'ben Cumhuriyet'ten eskiyim'. Ya eskiye rahmet olsaydı bit pazarına nur yağırdı. Bunlar Atatürkçü filan değil. Bunlar Atatürk üzerinden geçinenler. Bak Atatürk ebediyete intikal etti, paraların üzerinden resmini çıkardılar, CHP Genel Başkanı'nın resmini koydular. Şimdi çıktılar benim valilerimle uğraşıyorlar. Biz sizin cemaziyel evvelinizi biliriz. Bu ülkede CHP'nin il başkanları vali değil miydi. Biz buralardan geldik, ne bedeller ödedik. CHP Genel Sekreteri ile Bolu Valisi'nin ne konuştuğunu biliyoruz, acaba ne konuştular o yes no da. Bunların Valililere bakışı bu. Sen Kırşehir'in hoşmerimini yemeye devam et. Ancak fazla yeme şekerin yükselir".

Türkiye'yi dünyanın 16. büyük ekonomisi haline getirdiklerini ve Türkiye'nin itibari için önemli adımlar attıklarını anlatan Erdoğan, "Medeniyetler ittifakında İspanya başbakanı ile yola devam ediyoruz. 41 yıl aradan sonra BM Güvenlik Konseyine üye olduk. Bunlar sıradan şeyler değil. Ekonomide bundan öncekiler alt üst olduğumuz dönemi yaşattılar. Gecelik faizlerin yüzde 6 bin-7 bin olduğu dönemleri yaşadık. 16 banka Sayın Bahçeli'nin iktidar olduğu dönemde battı. 40 milyar doları benim vatandaşıma

ödettiler. Bakınız IMF'ye borçlandılar. Bize 23,5 milyar dolar borç devrettiler. Şimdi biz bunu ödedik ödedik, 8,5 milyar dolara kadar indirdik. Devraldığımızda Merkez Bankası'nda 26,5 milyar dolar vardı şimdi 67 milyar dolar var. Sayın Bahçeli çıkmış diyor ki 'biz iktidara geldiğimizde TOKİ'yi masaya yatıracağız, hesabını soracağız'. Bunlar ayıptır, ayıp. İktidar olduğunda TOKİ senden sorumlu idi. Kaç tane konut yaptın. Bizim sahiplerine teslim ettiğimiz konut sahibi 246 bin. 10 yıllığına 15 yıllığına biz bu konutları verdik. Şimdi yeni konutlar yapacağız. 45 metrekare, 20 yıl vade, peşinatsız. Bunları hiç imkanı olmayanlara yapacağız. Niye biz size sevdalıyız. Bizim böyle bir derdimiz var. Afşinli merhum Mahsuni Şerif'in güzel bir dörtlüğü var. 'Milletin sırtından doyan doyana/Bunu gören yürek nasıl dayana/Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana/Bilmem söylesem mi söylemesem mi'

İşte AK Parti olarak biz söyledik, biz susmadık. 14 Ağustos'ta partimizi kurduk, 'yeter söz de karar da milletindir' diyerek, yoksulluğa yolsuzluğa yeter dedik. Çünkü biz büyük düşünüyoruz" dedi.

Muhalefet partisi başkan adaylarının Ankara ve İstanbul'da halka vaatlerini de eleştiren Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Haftalardır CHP'nin adaylarının vaatlerini izliyoruz. Sosyal yardımları halka ulaştıran valimizle uğraşıyorlar. Öbür taraftan Ankara'da 25 bin kişiye iş vereceklerini söylüyorlar. Adama sorarlar, bu 25 bin kişiyi nereye alacaksın. Geçmişte de böyle yaptınız belediyeleri doldurdunuz, belediyeler battı. Çıkmış suyu bedava vereceğim diyor, elektriği bedava vereceğim diyor. Bunları nereden veriyorsun. Yahu elektrik kimin TEDAŞ'ın. Bunu nasıl bedava veriyorsun. O bedava bu bedava. Doğalgaz bedava. Peki Rusya'ya, İran'a doğalgaz bedelini kim ödeyecek. Bunlar komünist rejim anlayışını hala sürdürüyorlar."

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ne aldatan ne aldanan olacağız. Önemli olan belediyeciliğini biliyor. Ben siyasette bir kararlılığın adamı nasıl yapıldığıdır. Aslolan hizmetlerin buraya gelmesidir. Eğitimde, sağlıkta, ulaşımda, toplu konutta Elbistan payını alıyor mu? Termik Santral C bölümünü de yapacağız. İşsizlik kalmayacak. El ele verelim daha güzel Elbistan diyelim. Bu da AK Parti'nin, Ak belediyeciliğin işidir. Benden önce 25 yıl önce rahmetli Turgut Özal geldi. Başka kimse gelmedi. Bizim Elbistan'a karşı özel bir sevgimiz var. Elbistan'a 6 yılda neler yaptık bunları sizinle paylaşmak istiyoruz. Merkezi idare olarak Elbistan'a milli eğitimde okul, spor salonu, öğrenci yurdu için 26 trilyon harcama, 217 derslik kazandırdık, Anadolu öğretmen lisemizi açtı, sağlık meslek lisemizin yapımına, kız ve erkek öğrenci yurdu yapımına devam ediyoruz. Devlet hastanesini yeni ünitelerle donattık. 7 sağlık ocağını tamamladık hizmete açtık. Adatepe Barajını yüzde 68 oranında tamamladık. 33 içme suyu projesini tamamladık. Kumlu yolunu bitirdik, Elbistan-Adıyaman yolunu 260 kilometreden 160 kilometreye indirdik. Kültürel mirasımıza sahip çıktık, Himmet Baba, Ulucami, Kızılcahamam Camii'ni biz restore ettik. Çim sahayı biz kazandırdık. 30 Mart sabahından itibaren Elbistan'ı yerel ölçekte kalkındırmaya başlayacağız. Bunu sizlerle beraber yapacağız. Elbistan'ın kaderini değiştirecek olan sizlersiniz. Biz size efendi olmaya gelmiyoruz. Sizin hizmetkârınız olduk, hizmetkar olacağız. Padişahlık, sultanlık onların olsun. Hepimiz öleceğiz. Bize tevazu yakışır. Gurur bizim değil, tepeden halkına bakan Bahçeli'nin Baykal'ın olsun. Bizim buna ihtiyacımız yok. Gelin bu medeniyet yolculuğuna birlikte devam edelim. Söz sizin karar sizin". (ELBİSTAN)


Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2009, 13:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER