Kahramanmaraş'ın bitki adamı: Çocukluğundan bu yana bu işi yapıyor Kahramanmaraş'ın bitki adamı: Çocukluğundan bu yana bu işi yapıyor

Düzce Üniversitesi (DÜ) Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) Müdürü Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, Türkiye genelinde meydana gelen toz taşınımının bal arıları üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde açıkladı. Kekeçoğlu, arıların çevresel faktörlere duyarlı olduğunu belirterek, farklı çiçeklerde nektar toplamak için çalışan arıların toz taşınımından hem doğrudan hem de dolaylı olarak etkilendiğini vurguladı.

ARAŞTIRMALAR KAYIP ARTIŞINI GÖSTERİYOR

Kekeçoğlu, DAGEM'de yürütülen çalışmalarda arı ve bal kayıplarında artış tespit ettiklerini ifade ederek, arıcılarda kaygı oluşturan bu durumun önemine dikkat çekti. Toz taşınımının arıları doğrudan etkilemesinin yanlış anlaşıldığını belirten Kekeçoğlu, aslında tozun arıların duyu organları üzerinde ciddi bir etkisi olduğunu açıkladı.

TOZ PARÇACIKLARI ANTENLERİNİN İŞLEVİNİ ENGELLİYOR

Arıların antenlerinde bulunan duyu organları olan "sensilla"nın insanlardaki burun gibi çalıştığını belirten Kekeçoğlu, toz parçacıklarının bu organları tıkayarak arıların kokuları algılamasını ve iletişim kurmasını engellediğini ifade etti. Bu durumun arıların doğrudan etkilenmesine neden olduğunu söyleyen Kekeçoğlu, arıların toz taşınımıyla birlikte nektar toplama ve kovanlarını bulma yeteneklerinin azaldığını açıkladı.

ÇEVRESEL FAKTÖRLERİN BAL ÜRETİMİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Toz taşınımının arılar üzerindeki ikincil etkilerine de değinen Kekeçoğlu, bu etkilerin bitkilerin yaşamını ve nefes almasını doğrudan etkilediğini belirtti. Tozun bitkilerin gözeneklerini tıkayarak solunumlarını engellediğini açıklayan Kekeçoğlu, bu durumun arıların besin kaynaklarının azalmasına ve bitkilerin çiçek açmasını önleyerek dolaylı yoldan bal üretimini etkilediğini söyledi.

ÇEVRESEL FAKTÖRLERİN İNCELENMESİ DEVAM EDİYOR

Son bir haftadır kovanlar üzerinde çevresel faktörler açısından detaylı incelemeler yaptıklarını belirten Kekeçoğlu, arıcılara da çimento fabrikaları, endüstriyel tesisler ve çöp depolama alanları gibi çevresel tehlikelere karşı dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyarılarda bulunduklarını dile getirdi. Kekeçoğlu, çevresel faktörlerin arıların performansını ve bal verimini doğrudan etkilediğini vurgulayarak, bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtti.