Turgut Özal'ın ölümü için soruşturma açıldı!

Turgut Özal'ın ölümü için soruşturma açıldı!

Savcılık 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümü için soruşturma başlattı.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hakan Karaali, vefat eden eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a yönelik 18 Haziran 1988'de yapılan suikast girişimine ilişkin, dün bir gazetede yer alan ''Özal suikastının ardından eski MGK Genel Sekreteri vardı'' başlıklı haberi ihbar kabul ederek soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın iddiaları dile getiren oğlu Ahmet Özal'ın ifadesine başvurulacağı öğrenildi.

Ahmet Özal'ın dün bir gazetede çıkan röportajında yer alan, ''Turgut Özal'a yapılan suikast girişiminin ardında eski MGK Genel Sekreteri vardı'' iddiası nedeniyle, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılarından Hakan Karaali tarafından soruşturma başlatıldı.

Savcı Karaali'nin bu soruşturma kapsamında merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal'ın iddialarına yönelik ifadesini alacağı ve ifade doğrultusunda ifade vermesi için iddialarda adı geçen eski MGK Genel Sekreteri Sabri Yirmibeşoğlu'nu da ifadeye çağırabileceği kaydedildi.

AHMET ÖZAL, GAZETEYE AÇIKLAMARDA BULUNMUŞTU

Ahmet Özal, bir gazeteye verdiği röportajda, babasına yönelik 18 Haziran 1988'de düzenlenen başarısız suikastın arkasındaki isimlerin çok kısa sürede tespit edildiğini ve bu isimlerin kendisine aktarıldığını dile getirmişti.

Özal, röportajında, ''Babam ülke karışmasın diye bu isimleri açıklamadı. Bunlardan biri de MGK Genel Sekreteri Sabri Yirmibeşoğlu'ydu. Bu isimlerin hepsi Emniyet ve MİT'in arşivlerinde var. Arşivler açılsın'' ifadesini kullanmıştı.

Merhum Cumhurbaşkanı Özal, Başbakan olduğu dönemde, 18 Haziran 1988'de, Ankara Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda yapılan ANAP kongresinde kürsüde konuşurken silahlı saldırıya uğramıştı. İki el ateşte, kurşunlardan biri Özal'ın sağ eline, diğeri ise mikrofonun ayağına isabet etmişti.

Saldırıyı gerçekleştiren Kartal Demirağ, silahı tutukluk yapınca Özal'ın korumaları tarafından vurularak yakalanmış ve 4 yıl cezaevinde kaldıktan sonra 1992'de serbest bırakılmıştı.KORKUT ÖZAL'DAN ÇOK TARTIŞILACAK İDDİA

Ergenekon'un, Turgut Özal'ın ölümünde parmağı mı var? Korkut Özal'ın bu iddiası çok tartışılacak...

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın abisi Korkut Özal, 27 Mayıs Askeri Darbesi sonrası idam edilen eski Başbakanlardan Adnan Menderes'in ölüm yıldönümünde çarpıcı açıklamalar yaptı.

Özal, kardeşi Turgut Özal'ı Ergenekon'un öldürdüğünü iddia etti: "Şimdi efendim Turgut Özal’ın öldürüldüğü söyleniyor. Zehirlenerek. Buna ait çok yazılar var, nitekim vefat ettiği zaman ağzından köpükler geldiği, bunun kalp hastası olan bir kimsede olamayacağı söyleniyor. Buradan da bir zehirlenme olayına gidiliyor. Biliyorsunuz bugün Türkiye’nin bir gizli teşkilatı var Ergenekon adı altında. Bu Ergenekon Menderes’i de idama götüren gücün bir aleti. Turgut Özal'ı zehirleyenlerin de bunlar olduğu artık bilinen bir şey. Ben inanıyorum ki Türkiye şu referandumdan da elde ettiği galibiyeti bunları çözmekte kullanırsa önümüzdeki bir kaç gün içinde Menderes'in bıraktığı meşale en güzel şekilde devam ettirilmiş olur." (Mynet)Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2010, 11:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner67