İş sahalarında işçilerin ani olarak yaşadığı kazlardan en az hasar ile kurtulması için alınan tüm önlemler iş güvenliği kapsamına girer. İşçinin yapmış olduğu iş sebebi ile sağlığı ve güvenliği konusunda, birçok tehlikeye karşı koruma sağlamak ve işçinin giymesi, takması gereken ürünler iş güvenliği malzemeleridir. İş yerlerinde kullanıma sahip olan iş güvenliği malzemelerinden bir tanesi de göz vücut duşudur. Genellikle kimyasal maddelerin yoğun olduğu fabrika gibi ortamlarda kullanılan göz vücut duşları, iş kazalarının yaşandığı acil durumlarda olumsuzlukları en aza indirmek için doğru bir seçimdir. İş yerleri çalışanlarının göz sağlığını koruma altına almak için göz vücut duşlarına ihtiyaç duyarlar.

Göz Vücut Duşu Nedir?

Çalışma alanlarında yaşanan iş kazalarından gözün etkenlerden hasar almaması için göz vücut duşu büyük önem taşır. Göz vücut duşları çalışma sahalarında zararlı kimyasallar ve benzeri risk etmenlerinin bulunduğu bölgelere yakın bir şekilde konumlandırılmaları gerekir. Göz vücut duşunun bulunduğu bölgelerin mutlaka temiz olması, su çıkışlarının üst kısmında koruyucu kapakların bulunmasına dikkat edilmelidir.

Ayrıca göz vücut duşlarının etrafında elektrikli cihazlar kesinlikle bulunmamalıdır. Acil göz vücut duşu olarak kurulan alanlar acil durumlar dışında kullanılmamalıdır. Vücut duşlarında yıkama işlemi ortalama 15 dakika yapıldıktan sonra etkisini gösterir. Yıkama işlemi sırasında kişinin gözlerinin açık durması için başka bir kişinin yardımına ihtiyaç duyulabilir.

SİGARA FİYATLARI NE KADAR OLDU? 3 Haziran bugün sigaraya zam mı geldi? Bugün sigara fiyatları ne kadar, kaç TL? SİGARA FİYATLARI NE KADAR OLDU? 3 Haziran bugün sigaraya zam mı geldi? Bugün sigara fiyatları ne kadar, kaç TL?

Acil Göz Vücut Duşu Kullanımı

Çalışma esnasında gözü olumsuz etkileyebilecek asit, alkali, kostik gibi zararlı maddelerin göz temasında hemen temizlenmesi gerekir. Aynı zaman da gözün tahta, metal çapakları, toz, kir gibi etkenlere maruz kalması durumunda da temizlenme işleminin yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Acil durumlarda kullanılmak üzere dizayn edilmiş olan acil göz duşu alanları, su çıkışı ve barak sistemini sağlayan bir adet kumanda yardımı ile işlevini görür. Kumandalar kişilerin ellerini kullanmadan acil göz vücut duşlarını kolaylıkla kullanmasına imkân tanır. Acil göz vücut duşları bir şebekeye veya su deposuna bağlı olmalarının yanı sıra içerisinde farklı tipte moleküller de barındırırlar.

Editör: TE Bilisim