Sahibinden çöktü mü? Sahibinden neden açılmıyor, sorun ne? 25 Eylül Sahibinden sorun mu var? Sahibinden çöktü mü? Sahibinden neden açılmıyor, sorun ne? 25 Eylül Sahibinden sorun mu var?

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, 100 günlük dönüm noktası geride kalan savaşın, ufukta biteceği yönünde bir işaret olmadığını bildiriyor. AP'ye göre, kimse çatışmalarda kaç kişinin öldüğünü gerçekten bilmiyor ve kayıp sayılarını doğrulamak neredeyse imkansız.

Halihazırdaki tabloda her gün 100 Ukrayna askeri cephe hattında hayatını kaybediyor. Rusya, en son 25 Mart'ta 1351 askerinin Ukrayna'da öldürüldüğünü açıkladı. Ukrayna ordusu, Rusların 30 bini aşkın kayıp verdiğini söylüyor. İngiliz istihbaratı söz konusu rakamı, Nisan ayında 15 bin olarak duyurmuştu.

Ukrayna'nın başkenti Kiev çevresinden püskürtüldükten sonra Donbas'a odaklanan Rus ordusu, Mayıs ayı başından bu yana bazı toprakları ele geçirdi. Ukrayna birlikleri ve işgalciler, bir sanayi kenti olan Severodonetsk'te sokak sokak savaşıyor.

Lugansk Valisi Sergey Hayday, bu sabah yayınladığı Telegram mesajında Rus ordusunun bölgeye getirdiği takviye güçlerle saldırıya geçtiğini ancak Ustinovka yönünde durdurulduğunu söyledi.
KİLİT ŞEHİRDE RUSLAR MEVZİ KAYBETTİ
Vali Hayday, Ukrayna birliklerinin Severodonetsk'te kaybedilen bazı yerleri geri aldığını duyurdu. Bölgesel vali, daha önce Rusların şehrin yüzde 70'ini ele geçirdiği bilgisini vermişti.

Ukarynalı yetkiliye göre, ABD'nin göndereceği yeni topçu sistemleri Severodonetsk'teki çatışmaların kaderini çizecek ve Rus işgalcilerin kaçmasına yol açacak.

ABD Savaş Araştırmaları Enstitüsü (ISW) ise, Rus işgalcilerin İzyum ve Liman çevresinde başarısız saldırılar gerçekleştirdiğini, Slavyansk'ta da sıkışıp kaldıklarını aktarıyor.

ISW'ye göre, Ukrayna ordusu ise Severodonetsk ve çevresinde karşı saldırılar düzenliyor.

BBC muhabiri James Waterhouse, "Askeri uzmanlara göre Rusya için Severodonetsk'in ne büyük bir askeri ne de ekonomik önemi bulunuyor" deyip ekliyor: "Daha çok Luhansk bölgesinde Rusya kontrolünde olmayan tek kenti de ele geçirerek bir erken zafer ilan etmek istedikleri düşünülüyor. Net olmayan şey, Rusya lideri Vladimir Putin'in Donbas bölgesinin düşmesi halinde, Ukrayna'da daha fazla kazanım için adım atıp atmayacağı…"

Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy, 2014 yılında Kırım'ı işgal edip Donbas'taki Rus yanlısı ayrılıkçıları cepheye süren Moskova'nın, halihazırda Ukrayna topraklarının yüzde 20'sini kontrol ettiğini belirtiyor. 24 Şubat'ta başlayan işgalden önce bu oran yüzde 7'ydi.

Cephe hatları sürekli değişmekle birlikte söz konusu yüzde 7'lik oran, Rusya'nın kontrolu altında 58 bin kilometrekarelik ek alan anlamına geliyor. Bu topraklar, Hırvatistan'dan biraz daha büyük ya da ABD'nin Batı Virginia eyaletinden biraz daha küçük bir alan demek.

LİTVANYA BAYRAĞIYLA POZ VERDİLER
ABD'nin başını çektiği Batılı ülkeler, Ukrayna'da Vladimir Putin'in kazanmaması için işgalin başından bu yana Kiev yönetimine silah gönderiyor. Son bir hafta içerisinde ABD'den Himars, Almanya'dan IRIS-T ve Slovakya'dan Zuzana 2 sistemlerinin Ukrayna'ya yollanacağı duyuruldu.

ABD, ayrıca Rus işgalcilere karşı silahsız insansız hava aracını (SİHA) devreye sokuyor. Ukrayna'ya satılacak MQ-1C Gray Eagle SİHA'lar, havadan karaya atılan füzeler taşıyabiliyor. General Atomics tarafından geliştirilen SİHA'ların satışının Kongre'den onay alması gerekiyor. İlk etapta Ukrayna'ya dört MQ-1C Gray Eagle gönderilecek.

Ayrıca birkaç haftadır Pentagon'un üzerinde değerlendirmeler yürüttüğü satış, son dakikada yapılacak bir politika değişikliği ile rafa da kaldırılabilir. Satışın gerçekleşmesi halinde ABD, cephe gerisine taarruz için kullanılabilen ileri teknolojiye sahip bir silah platformunu ilk defa Ukrayna'ya satmış olacak.

Ukrayna ordusu, 24 Şubat sabahı başlayan işgalde Rus birliklerine karşı farklı tiplerde ancak daha kısa menzilli insansız hava araçları kullanıyor. Ukrayna'nın kullandığı araçlar arasında AeroVironment'in AVAV.O ürettiği RQ-20 Puma AE ve Baykar'ın ürettiği Bayraktar TB2'leri yer alıyor.

Cephe hattından gelen fotoğraflarda, Ukrayna askerlerinin Litvanya'nın gönderdiği drone avcısı EDM4S'le poz verdiği görüldü. Askerler ayrıca, NATO üyesi Rus komşusu Litvanya'nın bayrağını da açtı.

NATO'DAN PUTİN'E GÖZDAĞI

Mayıs ayında NATO'ya resmen üyelik başvurusu yapan İsveç ve Finlandiya'da da askeri hareketlilik var. Amerikan helikopter gemisi USS Kearsarge (LHD 3), İsveç'in başkenti Stockholm'de.

ABD donanması, yarın başlayacak Baltops 22 tatbikatında sahne alacak. 14 NATO üyesi ve iki NATO partnerinin katılacağı tatbikatta, 45'ten fazla savaş gemisi, 75'ten fazla jet ve yaklaşık 7 bin askerin yer alacağı bildiriliyor. Baltops 22'de NATO'nun en güçlü ordularından birine sahip Türkiye de yer alıyor.

Rusya, İsveç ve Finlandiya'nın ittifaka başvurması halinde Baltık Denizi'ne nükleer silah yerleştireceğini duyurmuştu. Avrupa'daki Rus toprağı Kaliningrad, Baltık Denizi kıyısında yer alıyor.

NATO, on yıllardır tarafsızlığıyla bilinen İsveç ve Finlandiya'nın başvurularını bu ay sonunda Madrid'de toplanacak zirvesinde ele alacak. Türkiye, terör örgütü PKK'ya verdikleri destek nedeniyle iki İskandinav ülkesinin talebini veto edeceğini açıkladı.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgale girişmesiyle 'tarafsızlık' politikasına son veren Finlandiya'nın Rusya ile 1340 kilometreyi bulan bir kara sınırı bulunuyor.

Kaynak: Milliyet