Pandeminin başlangıcı ile birlikte bazı ülkeler seyahatlere kısıtlama getirirken gelinen süreçte artık seyahatler çok daha kolay. Romanya’ya seyahatlerde herhangi bir şekilde sorun olmamakla birlikte 2 doz aşı yeterlidir. Romanya vize işlemlerinizi sorunsuz ve kısa sürede yapabilmek için de profesyonel destek almanız sizin yararınıza olacaktır. Gerek prosedür gerekse de başvurunun gereksinimleri noktasında oldukça detaylı program gerekmektedir. Ayrıca vize başvurularında süreç değişkenlik göstereceği için seyahatin gerçekleşeceği tarihe göre 45 gün öncesinden başvuru yapılmalıdır.

SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Dağlı’dan ’Babalar Günü’ mesajı SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Dağlı’dan ’Babalar Günü’ mesajı

Romanya Vize Başvurusu

Romanya seyahati için almanız gereken vizenin seyahat amacına göre belirlendiğini unutmamalısınız. Hangi amaçla seyahat edecekseniz ona göre de vize türü belirlenecektir. Tatil amaçlı seyahat planlıyorsanız Romanya vize başvurusu için turistik vize işlemlerini yapmalısınız. Ticari amaçlı ise ticari vize, eğitim amaçlı ise eğitim vizesi, konferans ya da iş toplantıları için de vize türüne uygun şekilde işlem yürütebilirsiniz.

Romanya vize işlemlerini başvuru sahibi bizzat kendisi gelerek yürütmelidir. Önceden alınsa dahi yine de başvuru sahibi mutlaka kendisi başvuru işlemlerinde bulunmalıdır. Romanya vizesini alabilmeniz için mutlaka en az 30 gün önceden işlemleri başlatmalısınız. Başvurunuzu tamamlayıp, randevuya da gittikten sonra işlem 5 – 6 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. İşlem süresini uzatabilecek faktörleri hesaba katıp hareket etmek sizin yararınıza olacaktır. Aksi halde planladığınız zamanda seyahati gerçekleştiremeyebilirsiniz.

Romanya Vize İşlemleri

Romanya’ya seyahatinizi planladıktan sonra seyahat amacına göre vize türü belirlenmeli ve ilk süreç olan online formu doldurmalısınız. Online form ile başlayan süreçte sizden vize türüne göre belgeler istenecektir. Romanya vize işlemleri için profesyonel destek almak sizin yararınıza olacaktır. Başvuruya dair işlemler her ne kadar kolay olarak nitelendirilse de detaylar çok önemlidir. Çünkü basit bir hatadan dolayı Romanya vize başvurunuzun ret ile sonuçlanmasına sebep olabilirsiniz. Alacağınız ret ham maddi hem de manevi açıdan sizi olumsuz yönde etkileyecektir. Baştan aşağı işlemleri tekrardan yapmanız gerekecektir.

Romanya vizenizin sorunsuz şekilde çıkmasını istiyorsanız ve kafanız rahat şekilde başvuruyu takip etmek istiyorsanız danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Alacağınız bu destek sayesinde sürecin zorlu hallerini çok daha kolay atlatabilirsiniz. Sistemsel veri içerisinde belirli düzenle çalışan danışmanlık vize firmaları beklentinizi de ziyadesi ile karşılayacaktır.

Romanya Vize Başvuru Evrakları

Vize başvurularında mutlaka sizden eksiksiz ve hatasız belgeler talep edilmektedir. Doğru bilgi içeren belgeleri sunmanız başvurunun olumlu yönde sonuçlanması için önemlidir. Her bir evrakın önemli olduğunu unutmamanız ve istenilen talepleri karşılamanız gerekmektedir. Romanya vize başvuru evrakları listesini şu şekilde yapabiliriz;

l İçerisinde yeni vize için işlenmesi gereken 2 boş sayfaya sahip pasaport olmalıdır. Bu pasaportun geçerlilik süresi de seyahatin bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerliliğini sürdürmesi gerekir.

l Ön cepheden çekilmiş biyometrik fotoğraf en az 2 adet hazırlanmalıdır.

l Bilgilerin net şekilde göründüğü kimlik fotokopisinin arkalı önlü çekilmesi gerekmektedir.

l Banka hesap özeti son 3 aya ait olmalı ve mutlaka banka tarafından onaylanmış olması gerekir.

l Seyahat ilişkisine dair hem otel hem de uçak rezervasyonları başvuru listesinde sunulmalıdır.

l Vize türüne göre değişen evraklar eksiksiz şekilde hazırlanmalıdır. Ticari amaçlı seyahat yapılacak ise ticari faaliyetlere dair belgeler ibraz edilmelidir. Davetiye üzerine Romanya’ya gitmeniz söz konusu ise orijinal davetiyeyi ibraz etmeniz gerekecektir.

Editör: TE Bilisim