Ticaret Bakanlığı, sahte fatura düzenlemesi yaptığı tespit edilen sigara firmalarına toplamda 215 milyon Türk Lirası (TL) para cezası verildiğini duyurdu.

Bakanlık, haksız rekabeti ve serbest piyasa mekanizmasını sekteye uğratacak yasa dışı girişimlere karşı hassas inceleme ve soruşturmaların devam ettiğini belirtti.

SAHTE FATURALARLA SİGARA SEKTÖRÜNDE ÇİFTE FATURA DÜZENLENMESİ TESPİT EDİLDİ

Bakanlığın müfettişleri tarafından sigara sektörüne yönelik yürütülen inceleme ve soruşturmalar sonucunda, sahte ve düşük değerli tütün (virjinya ve burley tipi) ile filtre gibi sigara hammadde ürünlerine çifte fatura düzenlendiği ve gümrük idarelerine düşük değerli faturalar sunulduğu tespit edildi.

Sahipsiz hayvanlara yönelik teklifte son durum: 7 madde kabul edildi Sahipsiz hayvanlara yönelik teklifte son durum: 7 madde kabul edildi

Bu yasa dışı faaliyetler sonucunda, sigara firmalarına toplamda 53 milyon TL ek vergi tahakkuku ve buna ek olarak 162 milyon TL idari para cezası uygulandı.

"HAKSIZ REKABETLE MÜCADELE KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLECEK"

Bakanlık açıklamasında, "Ticaret Bakanlığı olarak piyasa düzenini bozan ve adil rekabet koşullarına zarar veren faaliyetlere karşı en üst düzeyde hassasiyet göstermekteyiz. Bu tür ihlalleri önlemek amacıyla, sigara sektörü dahil olmak üzere tüm sektörlerde çalışmalarımız, ülke ekonomi politikalarını etkili bir şekilde uygulamak için kesintisiz bir şekilde devam edecektir" denildi.

Editör: İsa Aslantaş