Kahramanmaraş Büyükşehir, Bayram Öncesi Ulu Çınarların Temizlik ve Bakımını Üstlendi Kahramanmaraş Büyükşehir, Bayram Öncesi Ulu Çınarların Temizlik ve Bakımını Üstlendi

Kahramanmaraş, Eylül ayının gelmesiyle birlikte kışa hazırlık dönemine girdi.

Bu mevsimle birlikte, ev yapımı salçaların vazgeçilmez malzemeleri olan domates ve biberler, pazar yerlerinde tezgahlardaki yerlerini almaya başladı.

salcalik-domates-ve-biberler-tezgahlarda_4

Salçanın ana hammaddesi olan salçalık domatesin kilosu, 7,5 ila 8 TL arasında alıcı bulurken, kapya biberlerinin kilosu ise 24 TL olarak satışa sunuluyor.

Pazarcı esnafı, geçen hafta ile aynı fiyat seviyelerinde olduğunu belirterek, fiyatların düşmeyeceğini dile getirdi.

salcalik-domates-ve-biberler-tezgahlarda_2

PAZARCILAR YOĞUN TALEPTEN MEMNUN

Kahramanmaraş'ta uzun yıllardır pazarcılık yapan Sadullah Kalın, vatandaşların salçalıklara büyük ilgi gösterdiğini vurguladı.

Alışverişlerin yoğun olduğunu ifade eden Kalın, "Şu an için memnunuz, satışlarımız iyi. İnsanlar, salçalarını, kurularını ve konservelerini yapmaya başladılar. Vatandaşlar, yoğun ilgi gösteriyor gibi görünüyor. Şu an için alışverişler güzel, sıkıntı yok" dedi.

salcalik-domates-ve-biberler-tezgahlarda_3

Diğer bir pazar esnafı olan Uğur Karakaya ise domatesin fiyatlarını açıklayarak, "Domates şu an 7 lira, kasa ile alana 7 liradan satıyoruz, perakende satış ise 8,5 TL. Fiyatlar şu an için iyi, ancak depremden kaynaklanan nüfus kaybı ve tarım ürünlerine etki eden deprem nedeniyle alımlar yarı yarıya düştü. Deprem nedeniyle toprak kayması sorunu yaşanıyor ve bu da malzemelerin kalitesiz olmasına neden oluyor" şeklinde konuştu.

salcalik-domates-ve-biberler-tezgahlarda_1

Editör: İsa Aslantaş