Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, açılış konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "600 bin genç kardeşimiz başvurdu. 600 binden fazla genç hayatın her alanında tam bağımsız vatan hedefiyle milletimize hizmet edecek teknolojiler geliştirmek için yarışıyor. Öğrenilmiş çaresizliğe başkaldırı budur.

Bu kadarı da yetmez gün daha da fazla mücadele etme günüdür. 2023’te 2024’te 2025’te 2053’te ve hatta 2071’de TEKNOFEST’leri yapmaya devam etmeliyiz.

 Fastfryer  Fastfryer

600 binleri aşan yarışmacı sayımız milyonları geçmeli. Bu yarışmada fidanlar büyümeli, kök salıp meyve vermeli. 2005’teki hissiyatımın bir benzerini T3 Vakfı ekibimizle TEKNOFEST’te ilk kez yola çıktığımda yaşadım. 2018’de şantiye halindeki İstanbul Havalimanı’nda düzenlenen bir model uçak yarışmasına jüri olarak katılmıştık. Orada bulunan Savunma Sanayii Başkanımız ve bazı kurum yöneticilerime TEKNOFEST’i aktardığımda heyecanlandılar. Ekip olarak 4 koldan çalışmaya başladık.

Daha da önemlisi aklımızda hep şu soru vardı. Acaba milletimiz TEKNOFEST’e teveccüh gösterecek mi? Şükürler olsun insanlarımız akın akın TEKNOFEST’e geldi. O anı ve hissiyatımı hiç unutamam. TEKNOFEST’in ilk sabahı 10 binlerce gencin akın akın gelmesiyle rüyalar alemindekine benzer bir şenlik alanına dönüştü. Hayallerimiz gerçek oldu. İşte o gün yaptığımız bu işin aynı 2005’te olduğu gibi önünün açık olduğunu hissettim.

"AMBARGO SOPASI SALLAYARAK BİZLERİ KORKUTMAYA ÇALIŞANLAR, ASLA KAZANAMAYACAKLAR"

Yine muhteşem bir TEKNOFEST açılışında sizlerle birlikteyiz. Sevgili genç kardeşlerim, bilimde, kültürde, sanatta, teknolojide inovasyon getiremiyorsanız durduğunuz yerde sayıyorsanız. Menzile varmamız asla mümkün değil.

Ambargo sopası sallayarak bizleri korkutmaya çalışanlar, milli teknolojileri engellemek için darağacı koymaya çalışanlar biz yolumuzdan dönmedikçe asla kazanamayacaklar.

Durmadan, yılmadan, asla pes etmeden, tam bağımsız bir Türkiye için azim ve gayretle yürüyeceğiz. Biz yürüdükçe güzel vatanımıza, kardeş Azerbaycan’a ve mazlum coğrafyalara güneş en aydınlık haliyle doğacak. Bu kutlu hedefe giden yolda kaybetmek yok.

Bu dev organizasyon için gecesini gündüzüne katan T3 Vakfı’ndaki ekip arkadaşlarımıza, gönüllülerimize, bu organizasyona değer katan paydaşlarımıza, 81 şehir ve 111 ülkeden yarışmaya katılan 600 binden fazla gencimize ve yurdumuzun her köşesinden gelen değerli milletimize yürekten teşekkür ediyorum."

Kaynak: Milliyet