Türkiye'de zorunlu trafik sigortası, 29 milyon aracın kanuni bir gerekliliği olarak bilinirken, son iki yıldır yaşanan sıkıntılar, son aylarda artarak devam ediyor.

Görgün ve Bozdoğan’dan Karacasu Kampüsü’nde inceleme Görgün ve Bozdoğan’dan Karacasu Kampüsü’nde inceleme

FİYAT TEKLİFLERİNDE SIKINTI

Sigorta şirketlerinin, tarifeye göre 6 bin 300 TL'ye kesilmesi gereken trafik poliçeleri için fiyat teklifi vermemesi, sektördeki birçok sorunu beraberinde getiriyor. Bazı şirketler, sistem hataları gerekçesiyle sadece zorunlu poliçeleri kesmekte zorlanıyor.

YÜKSEK PRİMLER VE EK HİZMETLER

Özel sigorta şirketleri, ek mali tazminat ve çekici hizmeti gibi ek hizmetler sunarak, poliçe bedeline yüzde 50'ye varan farklar ekleyerek zorunlu trafik poliçesi kesmeyi kabul ediyorlar.

ARTAN POLİÇE GELİRİ VE KAZA SAYISINDAKİ AZALMA

Son bir yılda Türkiye'de yaklaşık 945 bin yeni aracın trafiğe girmesiyle birlikte zorunlu poliçe gelirinde artış yaşanırken, yeni açılan yolların etkisiyle kaza sayılarında azalma gözlemleniyor.

YETKİLİ KURUMLARIN MÜDAHALESİ BEKLENİYOR

Sigorta şirketlerinin Hazine ve Maliye Bakanlığı'nı dikkate almayan tutumları, vatandaşlar tarafından eleştiriliyor. Kontrol edilmediği için bazı sigorta şirketlerinin mağduriyetlere sebep olduğu belirtilirken, vatandaşlar Sigortacılık Denetleme Kurumu ile Rekabet Kurumu'nun devreye girmesini talep ediyorlar.

BEKLENTİLER VE UMUTLAR

Aracını zamanında sigortalayamayan vatandaşlar araç kullanmaktan kaçınırken, motorlu taşıtlar vergisi (MTV) yükümlülüğünü yerine getiren araç sahipleri, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın trafik sigortası alanındaki sorunlara çözüm getirmesini bekliyorlar.