Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında, kamuda tasarruf önlemlerine ilişkin detaylı bir sunum gerçekleştirdi. Şimşek, öncelikli hedeflerinin tek haneli enflasyon olduğunu vurgulayarak, parti idaresinin yeni ekonomi modelini ve programını vatandaşlara iyi anlatması gerektiğini belirtti.

"KEMER SIKMAYA DEVAM"

Bakan Şimşek, tasarruf tedbirlerinin tavizsiz bir şekilde uygulanacağını ifade ederek, "kemer sıkmaya devam" mesajı verdi.

Hükümetin ekonomi programına olan kararlılığını vurgulayan Şimşek, Cumhurbaşkanı'nın da bu programa tam destek verdiğini söyledi. "Cumhurbaşkanımız, yerel seçimlere rağmen programdan taviz vermedi. Hazirandan itibaren enflasyonda düşüş başlayacak. Şu anda bıraksak kur düşecek, Merkez Bankası alım yapıyor. Ülkemize 1.5 ayda 54 milyar dolar döviz girişi oldu. Sıcak paraya sırtımızı yaslayamayız. Hedefimiz daha fazla doğrudan küresel yatırım çekmek. Bütçe açığı/Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYH) oranı yüzde 3'ün altında tutulacak. Kamu borcu/GSYH yüzde 35'in altında kalacak" dedi.

"ENFLASYON YÜKSEK AMA DÜŞECEK"

Teşkilatlara, ekonomi modelini iyi anlamaları ve vatandaşa da doğru aktarmaları gerektiğini ifade eden Bakan Şimşek, "Genel ekonomik görünümümüz iyi. Ekonomi programlarımızı halka açık ve net bir şekilde anlatın. Önceliğimiz, alım gücünün artması ve enflasyonun yeniden tek haneye inmesi," diye konuştu. İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Arap Bankacılık Zirvesi'nde de konuşan Şimşek, "Enflasyon yüksek ama düşecek, bunun için bir dezenflasyon programı geliştirdik. Şimdi bir yıllık geçiş dönemindeyiz ve dezenflasyon süreci artık başlamış durumda. Önümüzdeki 3 yıl enflasyonu düşürmeye devam edeceğiz" dedi.

Türkiye'deki yatırım fırsatlarına değinen Şimşek, Arap dünyası ekonomisi ile Türk ekonomisi arasında işbirliği kurulabilecek alanlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. İki bölge arasındaki fırsatlara işaret eden Şimşek, aradaki siyasi ilişkilerin de çok iyi seviyede olduğunu belirterek, Arap dünyası ve Türkiye'nin birbirini tamamladığı çok sayıda alan bulunduğunu dile getirdi. Şimşek, son 50 yılda Türk müteahhitlerin 136 ülkede yarım trilyon dolarlık proje gerçekleştirdiğini belirterek, Arap ülkeleri ile üçüncü ülkelerde de ortak inşaat projelerine girişilebileceğini söyledi.

MALİ TEDBİRLERİN REÇETESİ

Bakan Şimşek, geçen hafta kamuoyuna duyurulan kamuda tasarruf tedbirlerinin detaylarını paylaştı.

Tedbirleri 5 ana başlıkta açıklayan Şimşek, mali tedbirlerin reçetesini şu şekilde özetledi:

  • Tasarruf tedbirleri tavizsiz uygulanacak.
  • Vergi muafiyet ve istisnaları gözden geçirilecek.
  • Vergide adalet ve etkinlik artırılacak.
  • Kayıt dışılıkla mücadele hız kazanacak.
  • Sektörel risk analizine göre kapsamlı vergi denetimi başlatılacak.

FİYAT İSTİKRARININ ÖNEMİ NEDİR?

Bakan Şimşek, sunumunda fiyat istikrarının önemini de maddeler halinde paylaştı:

Ulaştırma Bakanı: E-Mühür Kullanımı İçin Yeşil Işık! Ulaştırma Bakanı: E-Mühür Kullanımı İçin Yeşil Işık!
  1. Makrofinansal istikrar ve öngörülebilirlik
  2. Kaynakların etkin tahsisi
  3. Uzun vadeli finansmana erişim
  4. Sürdürülebilir yüksek büyüme
  5. Daha adil gelir dağılımı

Bakan Şimşek'in sunumu, AK Parti MKYK üyeleri tarafından dikkatle dinlenirken, yeni ekonomi modelinin ve tasarruf tedbirlerinin başarıyla uygulanması için tüm parti teşkilatlarının ortak çalışması gerektiği vurgulandı. Şimşek, Türkiye'nin ekonomik geleceğine olan inancını tekrar ederek, tüm vatandaşlardan destek beklediklerini ifade etti.

Editör: İsa Aslantaş