Sivas'ın Suşehri ilçesine bağlı Karacaören köyü, son günlerde gizemli bir hikayeye sahip olan Katran Baba türbesiyle değil, aynı zamanda köy altında petrol bulunabileceği iddialarıyla da gündemi meşgul ediyor.

Antalya Serik'te Motosiklet Kazası: Genç Sürücü Dramatik Şekilde Kaybedildi Antalya Serik'te Motosiklet Kazası: Genç Sürücü Dramatik Şekilde Kaybedildi

KATRAN BABA TÜRBESİ VE PETROL İDDİALARI

Köy sakinleri, zeminde beliren yağ tortulu renkli sıvının petrol olabileceği düşüncesiyle araştırma çağrısında bulundu. Bu iddialar, aslında köy sınırları içerisinde bulunan Katran Baba türbesine dayanıyor.

Yıllar önce türbeye yakın bir noktadan çıkan katranın, bölgede petrol bulunabileceği iddialarını güçlendirdiği belirtiliyor.

ESRARENGLİZ TÜRBE HİKAYESİ

Türbenin tarihine dair anlatılan hikaye ise oldukça esrarengiz. Restorasyonu yakın zamanda tamamlanan türbenin kitabesine göre, Fatih Sultan Mehmet'in 1473'te Otlukbeli seferinde ordusuyla köyden geçtiği, ancak atlarının uyuz yüzünden ilerleyemediği anlatılıyor.

Katran Baba olarak bilinen Sultan El Kamilin Sarı Şeyh'in asasının vurulduğu yerden çıkan katran, atların şifasını sağlamış. Fatih Sultan Mehmet, savaşa devam ederken Katran Baba, köyde kalarak talebe yetiştirmiş.

KATRAN, PETROL OLARAK MI TANIMLANIYOR?

Köy muhtarı Erhan Bektaş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Katranlar bu bölgeden çıkartıldı. Katran Baba'nın atları tedavi etmek için çıkardığı katranlar. Kendi anıtına da katran bıraktık. Biz de anıtına toprak değil, daha belirgin olması için katran koyduk” ifadelerini kullanarak, köy sakinlerinin "katran" olarak tanımladığı maddenin aslında petrol olabileceği düşüncesini aktardı.

Bu gizemli hikaye, bölgede petrol bulunabileceği yönündeki iddiaları daha da güçlendiriyor. Suşehri ilçesi, sadece tarihi ve kültürel zenginlikleriyle değil, aynı zamanda doğal kaynaklarıyla da dikkat çekmeye devam ediyor.