İstanbul'da Hızlı İşler: 5 Dakikada 20 Bin TL'nin Kayboluşu! İstanbul'da Hızlı İşler: 5 Dakikada 20 Bin TL'nin Kayboluşu!

AK Parti, Hayvanları Koruma Kanunu'nda önemli değişikliklere hazırlanırken, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, taslak çalışmanın Meclis'e sunulduğunu duyurdu.

ADALET BAKANI YILMAZ TUNÇ'TAN AÇIKLAMA

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı ortak bir taslak çalışma hazırladı. Bu çalışma, Meclis grubumuza ulaştı. Milletvekillerimiz değerlendirecektir. Hayvanları koruma konusundaki kararlılığımız devam ediyor. İktidarımız, Hayvanları Koruma Kanunu'nu çıkardı ve bu konuda bir araştırma komisyonu kuruldu. Komisyonun tavsiyeleri doğrultusunda çeşitli düzenlemeler yaptık. Kanunda 'evcil hayvan' ve 'sahipsiz hayvan' gibi tanımlar netleştirildi, hayvanlara eziyet edenlere yönelik cezalar artırıldı. Hassasiyetimiz bu konuda sürüyor" ifadelerini kullandı.

TASLAK METNİNDEKİ MADDELER

Yeni düzenleme taslağında sokak köpekleriyle ilgili dikkat çekici ifadeler yer alıyor. Belediyelere sokak köpeklerinin bakımı ve kısırlaştırılması sorumluluğu getiriliyor, sahiplendirme teşvik ediliyor ve çip takma zorunluluğu getiriliyor. Ayrıca, sahipsiz köpeklere yönelik ağır para cezaları uygulanacağı belirtiliyor.

Taslak metninde öne çıkan maddeler şunlar:

  • Barınak Yapımı ve Kısırlaştırma: Belediyelerin sorumluluğunda olacak.
  • Belediyelere Yaptırım: Görevini yapmayan belediyelerin İller Bankası'ndan aldığı paraların bir kısmı kesilecek.
  • Sahiplendirme ve Çip Takma: Tüm köpeklere çip takılacak ve sahiplendirme teşvik edilecek.
  • Ağır Para Cezaları: Köpeklerine sahip çıkmayanlara uygulanacak.
  • Belediye Kaydı: Sahibi olmayan köpeklerin kaydı belediyelerde tutulacak.
  • Uyutulma Opsiyonu: İlk planda düşünülmeyecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMA

Sokak köpeklerine yönelik düzenlemeyle ilgili tartışmalar sürerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Parti grubunda yaptığı konuşmada Erdoğan, "Mevzuatta yapacağımız değişiklikle, sahipsiz köpeklerin sahiplenilmesini amaçlıyoruz. Bu değişiklikteki tek hedefimiz budur. Hazırlıkları devam eden kanun teklifiyle köpek bakımevi olmayan yerlerde bakımevleri kurulacak. Sahipsiz hayvanlar bu bakımevlerinde tutulacak ve sahiplenilmeleri için kampanyalar yapılacak

Editör: İsa Aslantaş