AK Parti, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunduğu yeni torba yasa teklifiyle dikkat çekiyor. Toplamda 80 madde içeren teklifin içinde, "sosyal medya fenomenlerinin internet üzerinden sağladıkları kazanca" ilişkin önemli bir düzenleme bulunuyor.

SOSYAL MEDYA FENOMENLERİNE GELİR VERGİSİ MUAFİYETİ

Yapılan düzenlemeyle birlikte, sosyal medya fenomenlerinin internet üzerinden sunulan bireysel kurs, eğitim, veri işleme, geliştirme, ve ürün tanıtımı gibi hizmetlerden elde ettikleri kazançlar üzerinden gelir vergisi alınmayacak. Bu adım, sosyal medya fenomenlerinin gelir vergisi yükümlülüklerini belirgin bir şekilde azaltmayı amaçlıyor.

Mevcut düzenlemede, yıllık kazancın 1 milyon 900 bin TL'yi aşması durumunda "oranlı gelir vergisi" uygulanıyor. Ancak yapılan düzenleme ile sosyal medya hizmetlerinin, sadece sosyal ağ sağlayıcıları değil, aynı zamanda internet sayfaları, siteler ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden sunulması durumunda da vergilendirilmesi sağlanacak.

KUR KORUMALI MEVDUAT (KKM) HESAPLARINA İSTİSNA

Teklifte dikkat çeken bir diğer düzenleme ise banka ve finans kurumlarına yönelik. 2024 ve 2025 yılındaki enflasyon muhasebesinden "muaf tutulması" öngörülüyor. Ayrıca, çokça tartışılan kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarına sağlanan kurumlar vergisi istisnasının süresi 30 Haziran 2024'e kadar uzatılacak. Bu süre uzatma yetkisi ise cumhurbaşkanına verilecek.

Fahiş fiyatlar, kuver ve servis ücreti derken bu da oldu! Görenler inanamadı... Fahiş fiyatlar, kuver ve servis ücreti derken bu da oldu! Görenler inanamadı...

Yapılan bu düzenlemelerle birlikte AK Parti, ekonomik alanlarda önemli değişikliklere imza atmaya hazırlanıyor. Teklifin TBMM'deki süreci ve alacağı kararlar, ülke genelinde büyük bir ilgiyle takip edilecek.