Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasıyla birlikte, emeklilerin bayram ikramiyesi ödeme takvimi netlik kazandı. Bu kapsamda, 16 milyon emekli Kurban Bayramı ikramiyesinden faydalanacak.

EMEKLİ İKRAMİYESİ TARİHLERİ

Kurumlarına göre ayrılan emeklilerin ikramiyeleri, belirlenen maaş alma takvimine göre ödenecek:

Bu ödemeler, emekli sandığı, Bağ-Kur ve SSK kapsamındaki emeklilere yapılacak.

Sıfır atıkta yeni dönem: Paralar e-cüzdan'a Sıfır atıkta yeni dönem: Paralar e-cüzdan'a

İKRAMİYE ARTIŞI DİKKAT ÇEKTİ

Ramazan Bayramı'nda olduğu gibi, emeklilere yapılan ikramiye tutarı da artış gösterdi. Bu yıl, emeklilere 3 bin TL ikramiye ödemesi yapılacak. Geçen yıl bu tutar 2 bin TL idi. Artış oranı yüzde 50 olarak belirlendi.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARI ÖDEME TARİHLERİ

Memur maaşları genellikle ayın 15'inde ödenirken, bu ayın cumartesi gününe denk gelmesi ve bayram arefesi olması nedeniyle 10-14 Haziran haftasında ödenmesi bekleniyor. Emekli maaşları ise 17-26 Haziran arasında hesaplara yatırılacak.

KAMU İŞÇİLERİNE İKRAMİYE ÖDEMELERİ

Kamu işçilerine verilecek olan ikramiye (tediye) ödeme tarihleri de belirlendi. İlave tediye ödemeleri, 14 Haziran ve 13 Aralık tarihlerinde yapılacak. Ödemeler, 6772 sayılı Kanun kapsamında çalışan işçilere verilecek.

İKRAMİYE MİKTARI NASIL HESAPLANACAK?

Kamu işçilerine ödenecek olan tediye miktarı, aylık kazançlar üzerinden belirlenecek. Ödemede fazla mesai, evlilik, çocuk zamları veya primler dikkate alınmayacak. En düşük kamu ikramiyesi vergi indirimleri dahil 8 bin TL civarında olacak.

Editör: İsa Aslantaş