Tarım Kredi Kooperatif marketleri, temel gıda ürünlerini zincir marketlere göre yüksek fiyatla tüketicilere sunuyor. Ucuz gıdaya erişim amacıyla kurulan Kooperatif marketlerde satılan pirinç, bulgur, nohut, yağ, şeker, un ve süt gibi ürünler, zincir marketlere göre ortalama 8 lira daha pahalı olarak raflarda yer alıyor.

TÜKETİCİ TEPKİSİ: "İNDİRİM YOK!"

Vatandaşlar, bu fiyat farkına tepki gösteriyor ve Tarım Kredi marketlerinin fiyatlarını diğer marketlerle karşılaştırarak en uygun seçenekleri tercih ediyor. Ancak tüketici beklentilerine rağmen, Tarım Kredi marketlerinde henüz indirim yapılmadığını belirtiyor.

EMEKLİ, DUL VE YETİMLERE TEMMUZ ZAM FARKI: SGK 26 Temmuz'da Ödeme Yapacak! EMEKLİ, DUL VE YETİMLERE TEMMUZ ZAM FARKI: SGK 26 Temmuz'da Ödeme Yapacak!

FİYAT KARŞILAŞTIRMALARI

İstanbul'daki Tarım Kredi marketlerinde, 1 kilogram pirinç 52,90 lira iken, aynı ürün zincir marketlerde 45,50 lira olarak satılıyor. Benzer şekilde, 1 kilogram bulgur Tarım Kredi marketinde 21,90 lira iken, zincir markette 17,50 lira fiyatla bulunuyor. 1 kilogram nohut Tarım Kredi marketinde 45,50 lira iken, zincir marketlerde 39,50 lira fiyatla satılıyor. Ayrıca, 1 litre süt Tarım Kredi marketinde 32,90 lira, 1 kilogram un 15,95 lira ve 5 litre ayçiçek yağı 186,50 lira fiyatla sunulurken, aynı ürünler zincir marketlerde sırasıyla 29,99 lira, 14,99 lira ve 165 lira fiyatla bulunuyor.

TÜKETİCİ GÖRÜŞLERİ

Bir market alışverişi yapan tüketici, "Daha önceden indirim geleceğini söylemişlerdi ancak halen indirim yok. Diğer marketlere göre Tarım Kredi marketindeki fiyatlar çok daha pahalı. Genel olarak sürekli fiyat karşılaştırması yaparak ürünlerimi alıyorum. Üç tane market gezdim" dedi.

Diğer bir tüketici ise, "Pahalı olmasından dolayı kooperatif marketten alışveriş yapmıyorum. Yağ, şeker, pirinç gibi ürünler pahalı. Zaten bunlar en önemli gıdalar. Kooperatif market diğer marketlere göre daha pahalı" şeklinde tepkisini dile getirdi.

Editör: İsa Aslantaş