Ancak Ukrayna'dan binlerce kilometre ötede de bir savaş ihtimali bulunuyor.

Çin ile Tayvan arasındaki gerilim bir türlü düşürülemiyor. Çin işgaline karşı hazırlıklarını sürdüren Tayvan'dan flaş bir açıklama geldi.

Dün sınır ihlali yapan bir hava aracına ateş açtıklarını duyuran Tayvan'dan bugün tansiyonu bir kez daha zirveye çıkaran bir duyuru geldi.

Çin’in Tayvan’ın Kinmen Adası'nda bulunan askeri tesisler üzerindeki izinsiz uçuşları devam ederken, Tayvan hava sahasına 'kimliği belirsiz' bir İHA’nın girdiğini duyurdu.

Tayvan ordusuna bağlı Kinmen Savunma Komutanlığı, gerekli uyarıların yapılmasının ardından insansız hava aracının bugün yerel saatle 12.30'da düşürüldüğünü açıkladı.

Esra Erol'da 'kaymak' başlara bela oldu! Canlı yayında gülme krizine sokan olay! Esra Erol'da 'kaymak' başlara bela oldu! Canlı yayında gülme krizine sokan olay!

Komutanlık tarafından yapılan açıklamada, Çin tarafından gelecek İHA tacizlerine karşı ihtiyatlı olmaya devam edileceği belirtildi.

ÇİN'DEN KARŞI HAMLE: 14 SAVAŞ UÇAĞI HAVALANDI

Tayvan'ın bu açıklamasından sonra Çin'den beklenen hamle geldi. İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, Pekin, Tayvan ordusunun Çin kıyılarındaki hava sahasında bir insansız hava aracını düşürmesinin ardından Tayvan Boğazı'na 14 savaş uçağı gönderdi.

Çin, Pelosi'nin ziyaretinin ardından 4 Ağustos'ta başlattığı geniş kapsamlı deniz ve hava tatbikatı kapsamında Tayvan sularına balistik füzeler fırlatmıştı.

Tayvan, Çin'in tatbikatının egemenliğini ihlal ettiğini ve “abluka” anlamına geldiğini belirtiyor.

ABD ve Tayvan, Çin'i Tayvan Boğazı'ndaki statükoyu değiştirmeye çalışmakla suçluyor.

Pekin yönetimi, Tayvan'ın Çin'in bir parçası olduğunu savunurken, Çin ile egemenlik ihtilafı yaşayan Tayvan ise "bağımsız bir ülke" olduğunu belirtiyor.

ABD ise Tayvan'ı bağımsız bir ülke olarak tanımamasına karşın Asya-Pasifik bölgesindeki askeri ittifaklarını güçlendirmeye çalışıyor.

Pekin, ABD gemilerinin bölgedeki faaliyetlerini "Tayvan'a bağımsızlık konusunda destek sinyali" ve "provokasyon" olarak yorumluyor. 

Kaynak: Hürriyet