Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dün gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu toplantısında beklenen bir karar aldı. İşte detaylar:

FAİZ ORANLARI ARTIRILDI

TCMB, politika faizini yüzde 30'dan yüzde 35'e çıkartarak 500 baz puanlık bir faiz artışı gerçekleştirdi. Bu adım, TCMB'nin son dört toplantıda toplamda 2150 baz puanlık bir faiz artışı döngüsünün son halkası oldu.

ENFLASYON VE ASGARİ ÜCRETTE SORU İŞARETLERİ

Bu faiz artışının ardından, enflasyon ve asgari ücretle ilgili soru işaretleri artış gösterdi. Mali müşavir Ahmet Kurtuluş, bu konuda önemli açıklamalarda bulundu:

"Faiz artışları aslında enflasyonu tetikleyen değil enflasyonla mücadelede ekonomi yönetiminin kullandığı argümanlardan bir tanesi. Mevcut ekonomi yönetimi de son dönemlerde faiz artışını sıklıkla kullanıyor. Biz yıl sonu enflasyon tahminimizi yüzde 70 seviyesinde tutuyoruz. Enflasyon öngörümüz yüzde 70’lerde gerçekleştiği için ikinci altı aylık enflasyon farkı olarak SSK, Bağkur, memur emeklileri ve memurlara yüzde 42-43 bandında bir enflasyon farkı çıkacaktır."

ASGARİ ÜCRETTE ARTIŞ BEKLENİYOR

Ahmet Kurtuluş, asgari ücret konusunda şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanının yaklaşımı, çalışanları ve emeklileri enflasyona ezdirmemek yönündedir. Asgari ücretin yeni yılda enflasyonun üzerinde artışla belirleneceğini düşünüyorum. Burada asgari ücret 17 bin 100 TL civarına gelecektir. Bunun hem işveren hem de işçiler açısından piyasanın kabul gördüğü bir tutar olduğunu düşünüyorum."

ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ ARTIRILABİLİR

Asgari ücret desteği konusunda da bir beklenti bulunuyor. Ahmet Kurtuluş, beklentileri şu şekilde açıkladı:

Milyonlarca emeklinin beklediği an geldi: 4 isim zam için toplanıyor Milyonlarca emeklinin beklediği an geldi: 4 isim zam için toplanıyor

"500 TL olan asgari ücret destek tutarının asgari ücrete yapılacak zam oranı kadar, yani 750 TL seviyesine yükseltilmesi bekleniyor. Bunun ise hükûmet tarafından karşılanacağı kanaatindeyim."

Editör: İsa Aslantaş