Enflasyon Baskıları Canlı Kalıyor: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, bugünkü toplantısında politika faizini yüzde 50'de sabit tutma kararı aldı. Mart ayında 500 baz puan artırılarak yüzde 50'ye yükseltilen politika faizi, son 4 ayda ilk defa sabit bırakıldı.

DEZENFLASYON HEDEFİ 2024 İKİNCİ YARISINDA

Merkez Bankası, enflasyondaki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu sürdürürken, aylık enflasyonda belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana kadar sıkı para politikası duruşunun devam edeceğini açıkladı. TCMB, dezenflasyonun 2024 yılının ikinci yarısında tesis edileceğini öngörüyor.

EKONOMİSTLER NE BEKLİYORDU?

Ankete katılan 16 ekonomistin medyan beklentisi, faizin yüzde 50'de sabit kalması yönündeydi. Yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 45 olarak belirlendi.

YABANCI UZMANLAR GÖRÜŞLERİ

Yabancı uzmanlar da TCMB'nin faiz artırımına ara vereceğini öngörüyordu. Natixis Ekonomisti Inna Mufteeva, liranın ileriki aylarda cazibesinin artabileceğini ve TCMB'nin politikalarının bu iyileşmeyi destekleyeceğini söyledi. Societe Generale Stratejisti Marek Drimal ise TCMB'nin yılın ikinci ve üçüncü çeyreğinde liranın güçlenmesini beklediğini ifade etti.

KARAR VERİ ODAKLI VE ŞEFFAF

TCMB, makroihtiyati politikaları uygulamaya devam edeceğini ve kredi büyümesi ve mevduat faizinde öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizmasını destekleyeceğini açıkladı. Kurul, kararlarını veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alacağını ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak şekilde para politikası araçlarını kullanacağını vurguladı.

Bakan Şimşek'ten enflasyon mesajı: Dezenflasyonun eşiğindeyiz Bakan Şimşek'ten enflasyon mesajı: Dezenflasyonun eşiğindeyiz

PEKİ BU KARAR NE ANLAMA GELİYOR?

TCMB'nin faiz artırımına ara vermesi, enflasyondaki düşüşe olan inancını gösteriyor. Bankanın bu kararı, piyasalarda rahatlama yaratabilir ve yatırımcıların iştahını artırabilir. Ancak, enflasyondaki seyir ve TCMB'nin ilerleyen dönemdeki politikaları da bu rahatlamanın ne kadar kalıcı olacağını belirleyecek.