Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla fahiş fiyatlara karşı devreye alınan "ambalaj üzerine etiket" uygulamasıyla ilgili detaylar ortaya çıktı. Ticaret Bakanlığı'nın yürüttüğü çalışmalarla ambalajlı ürünlerin fiyatları üçlü bir komisyon tarafından belirlenecek ve bu fiyatlar ambalaja basılacak. Tüketiciler, bu sayede hangi ürünün ne kadara mal olduğunu net bir şekilde görebilecek ve etiket oyunlarıyla karşılaşmayacak.

TEKELLEŞME BİTECEK, REKABET ARTACAK

Ambalaj üzerine fiyat etiketi uygulamasıyla birlikte marketlerin her hafta çeşitli bahanelerle fiyat etiketi değiştirmesi son bulacak. Bu sayede tekel oluşumunun önüne geçilecek ve rekabet artacak. Üretici, toptancı ve perakendeci, ürünün maliyetine ve kâr marjına göre bir fiyat belirleyecek ve bu fiyat Ticaret Bakanlığı ile paylaşılacak. Belirlenen fiyat, üretim tarihiyle birlikte ambalaja basılacak. Tüketiciler, bu sayede hangi ürünün ne kadara mal olduğunu net bir şekilde görebilecek ve farklı marketlerde fiyat karşılaştırması yapabilecek.

FIRSATÇILARA GEÇİT YOK

Ambalaj üzerine fiyat uygulaması, fırsatçılığın da önüne geçecek. Daha önce marketler, döviz, benzin, kira gibi bahanelerle her hafta etiket fiyatını değiştirerek tüketiciyi mağdur ediyordu. Yeni uygulamayla birlikte marketler, eskiden aldıkları ürünlerin fiyatını bahane ederek yüksek fiyattan satamayacak.

STOKÇULUK ÖNLENECEK

Pandemiyle birlikte perakende sektöründe yaşanan en büyük sorunlardan biri de stokçuluktu. Üretilen ürünler stoklanarak fiyatlar yükseltiliyordu. Her ürünün ambalajına tavsiye edilen fiyat eklendiğinde bu ürünün stokta durması üretici ve satıcıya daha büyük zarar verecek. O nedenle ürün bir an önce raflara getirilecek ve stokçuluk önlenecek.

TÜKETİCİ FİYATI KIYASLAYABİLECEK

Yeni uygulamayla tüketici de fiyatın ne olduğunu bilecek. Bir önceki ayla bir sonraki ay arasındaki fiyatı kıyaslama fırsatı olacak. Eğer market ya da satıcı tavsiye fiyatına uymuyorsa bunu kolaylıkla görebilecek ve tercihlerini tüketici dostu olan yerlerden yana kullanacak. Fiyat oyunu varsa, Ticaret Bakanlığı'na da şikayette bulunabilecek.

Şimşek'ten Ekonomide Devrim: Yeni Model ve Tasarruf Önlemleri Açıklandı Şimşek'ten Ekonomide Devrim: Yeni Model ve Tasarruf Önlemleri Açıklandı

AMBALAJ FİYATINI DEĞİŞTİRMEK SUÇ OLACAK

Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü, "ambalaj üzerine fiyat etiketi" uygulamasının fırsatçılara geçit vermeyecek çok önemli bir adım olduğunu söyledi.

Bu uygulamanın yasalaşması halinde stokçuluğun da önüne geçileceğini anlatan Güllü, "Ambalaj üzerine fiyat etiketi uygulaması devreye girerse ürünü saklayamazlar" dedi.

Tavsiye fiyatın oluşturulacağını ancak perakendecinin rafına istediği fiyatı koyabileceğini anlatan Güllü, "Fakat rekabet ortamında perakendeci bunu yapmak istemeyecektir. Eğer tavsiye edilen fiyatta bir oynama ya da üzerine farklı bir fiyat yapıştırılırsa bu suç teşkil edecek" diye konuştu.