İsrail, Gazze'ye yönelik gerçekleştirdiği saldırılarda 3 ay geride bırakırken, Tel Aviv yönetimi tarafından Hamas'a, tüm rehinelerin serbest bırakılması karşılığında Gazze'de iki aylık geçici ateşkes önerisi geldi.

Bu öneri, Mısır ve Katarlı arabulucular aracılığıyla iletilmiş olup, 7 Ekim'den bu yana İsrail'in Hamas'a sunduğu en uzun geçici ateşkes teklifini içermektedir.

REHİNE SERBEST BIRAKMA PROSEDÜRÜ

Öneriye göre, rehinelerin serbest bırakılması kademeli olarak gerçekleşecek. İlk aşamada, kadınlar, 60 yaş üstü erkekler ve sağlık durumu kritik olanlar serbest bırakılacak.

İkinci aşamada ise kalan rehineler ile 7 Ekim'den bu yana hayatını kaybeden İsrailli rehinelerin cesetleri teslim edilecek. Rehinelerin serbest bırakılması karşılığında geçici ateşkes süresi 2 ayı aşabilecek.

Sarkozy'ye 2012 Seçim Kampanyası İçin 1 Yıl Hapis Cezası Verildi Sarkozy'ye 2012 Seçim Kampanyası İçin 1 Yıl Hapis Cezası Verildi

Teklif, bölgeden zorla gönderilen Filistinli sivillerin Gazze kentine ve Gazze Şeridi'nin kuzeyine dönmesini de içermektedir. Hamas'ın geçici ateşkes önerisine verdiği yanıt merakla bekleniyor.

GAZZE'DEKİ İSRAİLLİ ESİRLER

Hamas'ın askeri kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023'te İsrail'e yönelik geniş çaplı bir saldırı düzenlemiş ve bu saldırı sonucunda birçok İsrailli esir alınmıştı. 24 Kasım 2023'te başlayan ve 4 gün süren "insani ara"nın ardından 3 gün daha uzatılan çatışma sonucunda, 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı olarak serbest bırakılmıştı.