Bitlis İl Jandarma Komutanlığı'nın istihbarat çalışmaları sonucunda, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilen operasyon, 4 teröristin etkisiz hale getirilmesiyle sonuçlandı. Aynı zamanda, terör örgütüne yardım ve yataklık yaptıkları tespit edilen 8 kişi de gözaltına alındı.

Operasyonun detaylarına dair yapılan açıklamada, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya platformu Twitter üzerinden bilgi paylaştı.

Bakan Yerlikaya, Hava Kuvvetleri Komutanlığı uçakları, Atak Taarruz Helikopterleri ve J-SİHA'nın desteğiyle Bitlis'in Söğütlü kırsal alanında gerçekleştirilen operasyonda, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Jandarma Komando birlikleri ve Güvenlik Korucusu Timlerinin katılımıyla 4 teröristin silahlarıyla birlikte etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

ÖRGÜTE YATAKLIK EDEN 8 ŞÜPHELİYE GÖZALTI

Operasyon çerçevesinde, terör örgütü üyelerine yardım ve yataklık sağladıkları tespit edilen 8 şüpheli de gözaltına alındı.

Bakan Yerlikaya açıklamasında, teröristlerin Bitlis'te 2015-2021 yılları arasında gerçekleştirdiği 11 saldırıda 11 güvenlik görevlisinin şehit edildiği ve 19 güvenlik görevlisinin yaralandığını belirtti.

Bu saldırılara katıldığı tespit edilen teröristler arasında, Terör Arananlar listesinde Turuncu kategoride yer alan "Agit" kod adlı Veysi Aydemir de bulunuyordu.

Evren Barış Yavuz gözaltına alındı Evren Barış Yavuz gözaltına alındı

Operasyonun etkileyici anlarına dair görüntüler de Bakan Yerlikaya tarafından sosyal medya hesabından paylaşıldı.