Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), PKK/KCK'nın Kerkük Eyalet Sorumlusu olarak bilinen 'Çiya Amed' kod isimli Remzi Avcı'yı, Irak/Süleymaniye'de gerçekleştirdiği başarılı operasyonla etkisiz hale getirdi.

Çevreye Duyarlı Meclis: Damacana Su Yerine Şebeke Suyu Kullanılıyor Çevreye Duyarlı Meclis: Damacana Su Yerine Şebeke Suyu Kullanılıyor

MİT'İN TİTİZ ÇALIŞMASI SONUCUNDA BAŞARILI OPERASYON

MİT, 1992 yılından bu yana Türkiye aleyhinde silahlı faaliyetlerde bulunan ve birçok kez kaçmayı başaran Avcı'nın faaliyetlerini titizlikle takip etmeye başladı. Terörist Avcı, Türkiye'nin yanı sıra Irak'ın kuzeyindeki operasyon birliklerine yönelik sansasyonel eylemler planlamıştı. Faaliyetlerinin tehdit seviyesinin artması üzerine MİT, operasyon kararı alarak, Avcı'nın Irak/Süleymaniye'deki gizlenme alanına müdahale etti.

TERÖRİSTİN GEÇMİŞİ VE FAALİYETLERİ

Çiya Amed kod adlı Remzi Avcı, örgütün kırsal kadrolarına 1992 yılında katıldı. DEAŞ'a karşı mücadele bahanesiyle Türkiye aleyhinde faaliyet gösteren Avcı, 2014'te Suriye/Ayn El Arab'ta koordinasyon görevini üstlendi. Özellikle 2015-2016 yıllarında Diyarbakır'daki çukur/barikat olaylarına aktif şekilde katılan Avcı, Diyarbakır/Lice ve Sur'daki PKK/KCK-YPS unsurlarının silahlı faaliyetlerini organize ederek, askeri birliklere yönelik saldırılarda yer aldı.

KAÇIŞLARI VE SON DURAĞI KERKÜK

Çukur/barikat olaylarındaki başarısızlığı sonrasında 2017'de Kuzey Irak'a kaçan Avcı, Irak/Zap bölgesinde PKK'nın sözde Özel Güç Biriminde sorumlu olarak faaliyet göstermeye başladı. 2018'de Suriye/Afrin'e gönderilen Avcı, burada güvenlik kuvvetleriyle karşılaştığında başarısızlıkla sonuçlandı ve Doğu Suriye ve Kuzey Irak'a kaçmak zorunda kaldı.

2019-2022 yılları arasında Gare bölgesinde faaliyet gösteren Avcı, özellikle bombalı eylemler düzenlemek amacıyla PKK mensuplarını eğitti. 2022 yılı itibarıyla Irak/Sincar'da askeri alan sorumluluğunu üstlenen Avcı, 2022'nin ikinci yarısında Kerkük eyaleti sorumluluğuna getirildi. Ancak MİT'in etkili operasyonuyla Avcı, Kerkük Eyalet Sorumlusu olarak gizlendiği alanda etkisiz hale getirildi.

PKK'NIN KORKU VE MORAL BOZUKLUĞU

Güvenlik kaynaklarından elde edilen bilgilere göre, PKK'nın eyalet sorumlusu düzeyindeki yöneticisinin öldürülmesi, terör örgütü içinde korku ve moral bozukluğuna neden olacak. MİT ise söz konusu suikastı gizleyerek, örgütün içindeki bu olumsuz etkileri bertaraf etmeye çalışıyor.

MİT'in gerçekleştirdiği bu başarılı operasyon, Türkiye'nin terörle mücadelesindeki kararlılığını bir kez daha ortaya koydu.