Elon Musk'ın sahibi olduğu Tesla, ABD'den sonra Çin'de de büyük çaplı bir geri çağırma programına başlıyor. Şirket, Çin'deki 1,62 milyon aracını, direksiyon yazılımındaki endişeler nedeniyle geri çağıracak.

ÇİN'DEKİ 1,6 MİLYON TESLA ARAÇ DİREKSİYON YAZILIMI İLE İLGİLİ ENDİŞE NEDENİYLE GERİ ÇAĞRILIYOR

Şans oyunlarının şifresi çözüldü: Piyangodan servet kazandılar! Şans oyunlarının şifresi çözüldü: Piyangodan servet kazandılar!

Cuma günü yapılan hükümet açıklamasına göre, Çin'deki 1,6 milyon Tesla aracın direksiyon yazılımındaki endişeler, geri çağırma operasyonunun temel nedeni. AFP ve Reuters tarafından bildirilen habere göre, Çin Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi, bu geri çağırmanın, hem ithal hem de yerli üretim araçlarını denetleme planının bir parçası olduğunu belirtiyor.

YAZILIM GÜNCELLEMESİ İLE OTOMATİK PİLOT DİREKSİYON SİSTEMİ GÜÇLENDİRİLECEK

Reuters'ın aktardığına göre, geri çağırma operasyonu sırasında yapılacak yazılım güncellemesi, otomatik pilot direksiyon sistemi işlevinin kötüye kullanılmasını önlemeyi ve çarpışma riskini azaltmayı hedefliyor.

ABD'DEKİ GERİ ÇAĞIRMA OPERASYONUNUN ARDINDAN ÇİN'DE DE HAREKETE GEÇİLDİ

Geçtiğimiz ay, ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), Tesla'nın belirli modellerinde otomatik pilot direksiyon sistemi hataları tespit etmişti. Bu tespitin ardından Tesla, ABD'de 2 milyondan fazla aracını geri çağırmıştı. Şimdi ise aynı nedenle Çin'de 1,62 milyon aracını geri çağırma kararı aldı.

TESLA, ÇİN'DE REKABETTE ZORLUK YAŞIYOR

Tesla, Çin pazarında, güçlü rakiplerle rekabet etmek zorunda. Çin'de BYD gibi pek çok rakip bulunuyor. Şirketin hisseleri geçen yıl büyük bir artış yaşadıktan sonra, bu yılın başında yüzde 4 değer kaybetmişti. Bu geri çağırma operasyonu, Tesla'nın Çin'deki rekabetçi konumunu etkileyebilir.