Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), beklenenden üç kat daha fazla artırarak politika faizini yükseltmesinin ardından, banka kredilerinde gözlemlenen artış, yerli ve milli otomobil TOGG için özel olarak sunulan kredi fırsatını da etkiledi. TOGG'a yönelik özel taşıt kredisi faiz oranları, TCMB'nin faiz artırımına tepki olarak yüzde 0,99'dan yüzde 1,59'a yükseltildi.

30 Nisan'da teslimatları başlayan "yerli otomobil" TOGG'a 5 Temmuz'da yüzde 27 oranında bir zam yapılmıştı. Bu zammın hemen ardından, otomotiv sektöründe katma değer vergisinin (KDV) yüzde 18'den yüzde 20'ye çıkarılması da fiyatları artırdı. Geçtiğimiz ay içinde iki kez fiyat artışına gidilen yerli otomobilde, Togg T10X modelinin "V1 RWD" standart menzilli versiyonu 953 bin TL'den 1 milyon 227 bin 500 TL'ye yükseltildi. Bu çifte zam sonrasında, TOGG için sunulan özel taşıt kredilerinde faiz oranlarında da artış yaşandı.

TOGG TAŞIT KREDİLERİNDE FAİZ ORANLARI ARTIRILDI

Bilindiği üzere, Merkez Bankası politika faizini yüzde 25'e yükselterek faiz artırımına gitmişti ve bu, bankalardaki genel faiz oranlarını da yukarı çekti. Otomotiv gazetecisi Emre Özpeynirci, sosyal medya hesabında, kamu bankalarının TOGG için sunulan özel taşıt kredisi faiz oranlarını yükselttiğini açıkladı.

Özpeynirci'nin paylaşımında, "Kamu bankaları bugün itibarıyla TOGG'a özel taşıt kredisi faiz oranlarını %0,99'dan %1,59'a yükseltmiş" ifadeleri yer aldı. Özpeynirci ayrıca, "Bildiğiniz gibi TOGG alacak sayısı belli ve aylardır bekliyorlar. Bazıları geçtiğimiz aylarda gelen zamlı fiyatla alacak bazıları da faiz oranı değiştiği için ikinci kez zamlanacak bir fiyatla alacak. Yani kapora yatırıp sipariş veren birçok kişinin martta TOGG'u alabilecek gücü varken; bugün önemli bir kısmının bu gücü kalmadı. Not: 16 Ağustos itibarıyla teslim edilen TOGG sayısı 2344 adede ulaşmıştı" şeklinde ekledi.

Doğanşehir'de Otomobil Takla Attı: 4 Yaralı Doğanşehir'de Otomobil Takla Attı: 4 Yaralı

Buna göre, daha önce TOGG satın almak için 4 yıl vadeli 1 milyon TL kredi çeken bir kişi, ayda 28.000 TL taksit ödüyorken artık 33.000 TL taksit ödeyecek.