Türkiye'den Meksika'ya unutulmaz bir tatil yapmak isteyen Muştu Ailesi, beklenmedik bir kabusla karşı karşıya kaldı. Meksika'ya ayak bastıkları anda, tatil planları altüst oldu. Gözaltına alındıktan sonra mahzende tutulan ve ardından sınırdışı edilen aile, yaşadıkları korkunç deneyimi anlattı.

SAHTE EVRAK İDDİASI

Muştu Ailesi, İzmir'de yaşayan bir aile, Meksika tatili için bir tur firması üzerinden 300 bin Türk Lirası ödeyerek rezervasyon yaptırdı. Tüm seyahat düzenlemeleri ve otel rezervasyonları bu firmanın sorumluluğundaydı. Kemal Muştu (34), eşi ve 3 yaşındaki ikiz kızlarıyla birlikte Meksika'nın Cancun şehrine doğru yola çıktı. Ancak Meksika'daki bir polis kontrol noktasında, yaptırdıkları otel kaydının sahte olduğu iddiasıyla gözaltına alındılar.

MAHZENDE 48 SAAT

Muştu Ailesi, sahte evrak iddiası üzerine tutuklanarak bir mahzene kapatıldı. Bu süre zarfında aile, 48 saat boyunca mahzende tutuldu ve hiçbir yetkiliyle iletişim kuramadı. Kemal Muştu, firmanın yetkilileri ile iletişime geçmeye çalışsa da yardım alamadı. Üstelik konsolosluğa ulaşma girişimi de sonuçsuz kaldı.

TERS KELEPÇE VE SINIRDIŞI

Muştu Ailesi, bu korkunç deneyimleri sonrasında bir litre su dışında hiçbir şey verilmeden mahzende tutuldu. Çocuklarına bile yemek verilmedi. Sonunda, hiçbir açıklama yapılmadan aile, Türkiye'ye dönüş uçağına bindirilip sınır dışı edildi. Ancak geri döndüklerinde tatil firması, herhangi bir sorumluluk kabul etmedi ve ücret iadesi yapmadı.

AVUKAT DEVREYE GİRDİ

Kemal Muştu, yaşadıkları kabusun ardından avukatı Alperen Cihan Çetinkaya aracılığıyla tatil firmasına dava açtı. Ancak şaşırtıcı bir şekilde, firma tarafından mağduriyetin araştırılmadığı ve aileyle iletişime geçilmedi.

FİRMA SORUMLU

Ailenin avukatı Çetinkaya, firmanın sorumlu olduğunu vurguladı. Meksika polisinin sahte evrak iddiasına dayandığı bir belge olduğunu belirtti ve bu belgede rezervasyonun firma tarafından yapıldığının görüldüğünü ifade etti. Çetinkaya, ailenin yaşadığı bu durumun devlet nezdinde değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, davalarını başlattıklarını ve firma tarafından yapılan cevapları beklediklerini söyledi.

Bayramda Trafik Sıkı Takipte! Kurallara Uymayanlara Cezalar Yağdı Bayramda Trafik Sıkı Takipte! Kurallara Uymayanlara Cezalar Yağdı

SORUMLULUK FİRMANIN ÜZERİNDE

Çetinkaya, firmanın paket tur sözleşmesine dayanarak sorumluluk kabul etmediğini belirtti. Ancak, kontrol noktasının ötesinde firmanın bir rehberinin beklediğini ve 48 saat boyunca ailenin durumuyla ilgilenilmediğini vurguladı. Türkiye'den Meksika'ya tatile gitmeye çalışan bu ailenin yaşadığı kabusun, devlet tarafından ciddi şekilde ele alınması gerektiğini ifade etti.

Kaynak: İHA