Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Başkanı Yücel Yılmaz ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, başkent Ankara'da bulunan Japonya Büyükelçiliği'ni ziyaret etti.

Bu önemli ziyarette, Türkiye-Japonya dostluğunun tarihi derinliği ve birçok konunun ele alındığı görüşmeler gerçekleşti.

DÜNYA GENELİNDEKİ FELAKETLERE KARŞI ULUSLARARASI DAYANIŞMA

Başkan Güngör, görüşmeler sırasında dünya genelinde yaşanan büyük felaketlere dikkat çekti.

Teşvikler, ekonomik destekler, tarım, altyapı, havaalanı, stadyum.. Vahit Kirişçi tüm detayları açıkladı Teşvikler, ekonomik destekler, tarım, altyapı, havaalanı, stadyum.. Vahit Kirişçi tüm detayları açıkladı

Özellikle depremlerin insanlık için büyük bir tehdit olduğunu belirten Güngör, Türkiye'de yaşanan depremlere karşı devlet ve milletin üst düzeyde bir koordinasyonla çalıştığını vurguladı.

Ayrıca, depremlerin ardından Japon halkı ve hükümetinin Türkiye'ye büyük destek sağladığını dile getirerek bu yardımlardan dolayı minnettarlığını ifade etti.

baskan-gungor-dunyanin-en-buyuk-calismasi-ve-dayanismasina-sahitlik-ediyoruz

KAHRAMANMARAŞ, AFETLERE KARŞI DİRENÇLİ BİR ŞEHİR OLACAK

Güngör, ziyaret sırasında Kahramanmaraş'ın, Türkiye Belediyeler Birliği ve Japonya Uluslararası Kalkınma Ajansı (JICA) iş birliğiyle yürütülen "Yerelde Afet Riski Azaltma ve Atık Yönetimi Kapasitesinin Artırılması Projesi" kapsamında pilot il olarak seçildiğini açıkladı.

Bu proje ile Kahramanmaraş'ın afetlere karşı dirençli bir şehir haline getirilmesinin hedeflendiğini belirten Güngör, Japon dostlarının tecrübelerinin ve uzmanlıklarının bu süreçte büyük bir güç kaynağı olduğunu ifade etti.

TÜRKİYE-JAPONYA DOSTLUĞU 100 YILINA GİRİYOR

Başkan Güngör, konuşmasını 2024 yılının Türkiye ile Japonya arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 100'üncü yılı olacağına dikkat çekerek noktaladı.

Bu anlamlı yılda, Türkiye ve Japonya'nın dostluğunun daha da güçleneceğine inandığını ifade etti ve Japon halkı ile hükümetine bir kez daha teşekkür etti.

Türkiye ile Japonya arasındaki iş birliklerinin ve ortak projelerin gelecekte daha da güçlenerek devam edeceğine olan inancını dile getirdi.