Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, dijital para çalışmalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İşte bu açıklamaların haberleştirilmiş hali:

Kuzey Kıbrıs 2024 asgari ücret ne kadar? Kuzey Kıbrıs 2024 asgari ücret ne kadar?

HAFİZE GAYE ERKAN: "DİJİTAL PARA RAPORU YIL SONUNA KADAR YAYIMLANACAK"

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, yılın son enflasyon raporunu açıkladığı basın toplantısında dijital para konusundaki son gelişmeleri paylaştı. Erkan, "Dijital para 1. faz çalışmaları raporunun yıl sonuna kadar yayımlanmasını planlıyoruz." dedi. Bu açıklama, dijital para projelerinin hızla ilerlediğini gösteriyor.

2024'TE HUKUKİ VE İKTİSADİ GÜVENLİK BOYUTLARI ELE ALINACAK

Başkan Erkan, dijital paraya yönelik ikinci faz çalışmalarının 2024 yılında gerçekleşeceğini belirtti. Bu aşamada, projenin hukuki ve iktisadi güvenlik boyutlarının ele alınacağına dikkat çeken Erkan, dijital paranın gelecekteki rolünü daha da güçlendirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

TEKNOLOJİNİN KALİTESİ VE İHRAÇ EDİLEBİLİRLİK ÖNEMLİ

Erkan, dijital para konusunda sadece Dijital Türk Lirası çıkarmaktan öte, teknolojinin kalitesinin ve ihraç edilebilirliğinin de büyük bir önem taşıdığını belirtti. Bu noktada, kendi insan kaynakları ve iş birliklerinin kaliteli bir teknolojinin oluşturulmasına katkı sağlayacağını ifade etti.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın açıklamaları, Türkiye'nin dijital para alanındaki ilerlemesini ve TCMB'nin bu alandaki çalışmalarını yakından takip edenler için önemli bir kaynak niteliği taşıyor. Bu açıklamalar, dijital para konusundaki gelecek planlarını aydınlatan önemli bilgiler sunuyor.