Türksat 6A Uzay Yolculuğuna Hazırlanıyor
Türkiye’nin ilk yerli ve milli uydusu Türksat 6A, yeni günün ilk dakikalarında saat 00.20'de uzaydaki görevine başlamak üzere havalanacak. ABD’nin Florida Eyaleti’nden fırlatılacak olan Türksat 6A, Spacex firmasına ait Falcon 9 roketiyle uzaya gönderilecek.

Yüksek Yerli Üretim Oranı
Türksat 6A, 84 yerli milli ekipman kullanılarak üretildi ve yerlilik oranı yüzde 80’i aşıyor. Fırlatma öncesi son kontroller yapılırken, uydunun birebir modeli ODTÜ TÜBİTAK Uzay Yerleşkesi’nde tanıtıldı.

Geniş Coğrafi Hizmet Alanı
Fırlatma kütlesi 4,2 ton olan ve 8,4 kilovat gücünde faydalı yüke sahip olan Türksat 6A, Türkiye, Avrupa ve Güney Asya’da geniş bir coğrafyada hizmet vermeye başlayacak. 6A, daha önceki uyduların aksine Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya gibi ülkeleri de kapsama alanına alarak hizmet verdiği nüfus kapasitesini 3,5 milyardan 5 milyara çıkaracak.

Alacak-verecek Meselesi Kanlı Bitti: 16 Suçtan Kaydı Olan Adam Öldü Alacak-verecek Meselesi Kanlı Bitti: 16 Suçtan Kaydı Olan Adam Öldü

İlk Sinyaller 70 Dakika Sonra
Saat 00.20’de uzaya fırlatılacak olan Türksat 6A, fırlatılmasının 70’inci dakikası sonrasında geçici yörüngesine oturacak ve ilk sinyallerini verecek. Ardından bir aylık yolculuğa çıkacak olan Türksat 6A, dünyadan 35 bin 786 kilometre uzaklıktaki konumunda sabitlenecek.

Editör: Haber Editörü