Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ), 6 Şubat depremlerinin ardından Kahramanmaraş'ta kurulan uçak ve helikopter parçası üretim tesisiyle şehre önemli bir ekonomik canlılık getirmeyi hedefliyor. Bu tesisin istihdam sağlaması ve ihracata katkı sunması bekleniyor.

YATIRIMIN İLK AŞAMASI TAMAMLANMAK ÜZERE

TUSAŞ'ın Kahramanmaraş'a yönelik yatırımlarının ilk aşaması olarak Türkoğlu Organize Sanayi Bölgesi'nde üç yıllığına kiralanan bir binada altyapı, makine ve ekipman kurulumu son aşamaya ulaştı.

İSTİHDAM OLANAKLARI ARTIYOR

Uçak ve helikopter parçalarının üretileceği tesiste ilk etapta TUSAŞ tarafından eğitimden geçirilen 100 kişilik bir iş gücü istihdam edilecek.

AÇILIŞ 22 ŞUBAT'TA

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Buluntu, yatırımların şehre önemli bir ivme kazandıracağını belirtti. Savunma Sanayii Başkanlığı'nın şehirde yatırım yapılması kararı almasının ardından TUSAŞ'a yer tahsis edildiğini açıkladı. Buluntu, tesiste deneme üretimlerinin başladığını ve 22 Şubat'ta resmi açılışın gerçekleştirileceğini söyledi.

Görgel ve Kirişci’den Şehitler Haftası’nda Anlamlı Ziyaret Görgel ve Kirişci’den Şehitler Haftası’nda Anlamlı Ziyaret

YENİ İHRACAT FIRSATLARI

Buluntu, Kahramanmaraş'ın tekstil ve çelik mutfak eşyaları sektörlerindeki gücüne vurgu yaparak, savunma sanayii yatırımıyla şehrin ekonomik çeşitliliğinin artacağını ve katma değeri yüksek ürünlerle ihracatta önemli bir rol oynayacağını ifade etti.

İLK ÜRETİM HEDEFİ: BOEİNG

Tesisin Kahramanmaraş iş dünyasının girişimleriyle faaliyet göstereceğini belirten Buluntu, şirketin ilk etapta üretimlerini TUSAŞ'a yapacağını ve hızlı bir şekilde faaliyete geçirilmesi durumunda ilk üretimlerin Boeing'e yapılacağını söyledi.

SAVUNMA SANAYİSİYLE YENİ İŞ FIRSATLARI

Kahramanmaraş Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Narlı da şehrin bu tür bir yatırıma kavuşmasının önemine dikkat çekerek, savunma sanayisi yatırımının şehrin ekonomisine büyük bir ivme katacağını vurguladı. Yatırımın bölgede yeni iş kolları ve sektörlerin oluşmasına katkı sağlayacağını belirten Narlı, devletin desteğiyle bu zorlu sürecin üstesinden geleceklerini dile getirdi.