Elon Musk'ın Twitter'ı satın almasıyla birlikte alternatif sosyal medya platformları zor günler yaşıyor. Bu platformlardan biri olan Post News, önümüzdeki birkaç hafta içinde resmen kapatılacağını duyurdu.

Geçtiğimiz yılın sonlarında eski Waze CEO'su Noam Bardin tarafından geliştirilen Post News, temelde Twitter benzeri bir hizmet sunuyordu. Kullanıcıların, büyük yayıncıların abonelik tabanlı makalelerini uygun fiyatlarla okumasını sağlıyordu.

Yurtdışından telefon getirenler dikkat! El konulacak Yurtdışından telefon getirenler dikkat! El konulacak

Andreessen Horowitz'den yatırım almayı başaran Post News, "zehirlerden arınmış bir topluluk" oluşturmayı amaçlıyordu. 2023'ün başlarında beta testlerini tamamlayan uygulama, bu süre zarfında yaklaşık 450 bin kişinin ilgisini çekmeyi başardı.

Post News bu süre zarfında bir mobil uygulama geliştirdi ve gerçek zamanlı bildirimler göndermeye başladı. Ancak Post News'in "gerçek bir işletme veya önemli bir platform haline gelecek kadar hızlı büyümediği" dile getirildi.

Şirketin hızlı büyümeyi gerçekleştirmek için doğru kombinasyonu yaratmakta zorlandığı düşünülüyor. Kullanıcıların 31 Mayıs'a kadar içerikleri indirebileceği ve makale ödemelerindeki bakiyelerini çekebilecekleri açıklandı.

Twitter rakibi olmayı hedefleyen Post News'in ömrü oldukça kısa sürdü. Mastodon ve Bluesky gibi bazı alternatiflerin hala büyümeye devam ettiğini de söylemek gerekiyor.

Bu kapanış, Elon Musk'ın Twitter'ı satın almasının alternatif platformlar üzerinde yarattığı etkisini gözler önüne seriyor. Gelecekte, hangi alternatif platformların bu zorluğun üstesinden gelip hayatta kalacağını zaman gösterecek.