Türk Sivil Havacılık Kanunu ve Bazı Kanunlarda yapılan değişiklikler, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu yeni düzenlemeler, havaalanlarında güvenlik önlemlerini artırmayı hedefliyor.

YENİ GÜVENLİK UYGULAMASI

Yeni düzenlemeler kapsamında, havaalanlarına giriş yapan tüm yolcular, yanlarındaki eşyalar ve teknik cihazlarla kontrol edilecek. Kontrollerin tamamlanamaması durumunda, yolcular elle aramayı kabul etmedikçe havaalanına ve uçaklara giriş yapamayacak.

UYGULAMAYI KABUL ETMEYEN HAVAALANINA GİRİŞ YAPAMAYACAK

Milli Sivil Havacılık Güvenlik Kurulu ve havacılık güvenliği hakkındaki düzenlemeler gereğince, tüm yolcular havaalanlarına giriş yaparken teknik cihazlarla ve gerektiğinde elle aranacak. Eğer yolcu, kendisinin ve eşyalarının elle aranmasını kabul etmezse, havaalanına ve uçağa alınmayacak. Bu güvenlik tedbirleri, genel kolluğun gözetiminde özel güvenlik görevlileri tarafından gerçekleştirilecek.

2 yaşındaki bebek ikinci kattan aşağı düştü: O anlar kameraya yansıdı 2 yaşındaki bebek ikinci kattan aşağı düştü: O anlar kameraya yansıdı

İDARİ PARA CEZALARINDA ARTIŞ

Sivil havacılık kurallarına aykırı davranışlarda idari para cezaları artırıldı. Ticari hava işletmelerinin gerekli izin ve ruhsatları almaması, tarifelerdeki değişiklikleri bildirmemesi gibi durumlarda uygulanan 1000-10.000 TL arası para cezaları, 20.000-500.000 TL arasında değişen yeni cezalarla güncellendi. Türk sivil hava araçlarının tescil edilmemesi ve ilgili işlemlere aykırı hareket edilmesi durumunda ise, 500-1000 TL olan cezalar 10.000-500.000 TL’ye çıkarıldı.

DRONE UÇURANLARA YENİ CEZALAR

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden alınması gereken izinlere uymayanlara verilen cezalar da artırıldı. Uçuş izni bulunmadan, belirlenen alanların dışında drone uçuran kişilere mahallin en büyük mülki idare amirince 60.000 TL para cezası uygulanacak.

Editör: İsa Aslantaş