İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamaya göre, Türkiye tarafından kırmızı bültenle aranan Kerim Dağlıoğlu liderliğindeki uluslararası uyuşturucu karteline karşı büyük bir operasyon düzenlendi. Operasyonun adı 'Argay' olarak belirlendi ve İspanya'da Avrupa Polis Teşkilatı (EUROPOL) koordinasyonunda gerçekleştirildi.

Mersin'de kan donduran görüntü! Halayla terör örgütü PKK elebaşı Öcalan sloganları attı Mersin'de kan donduran görüntü! Halayla terör örgütü PKK elebaşı Öcalan sloganları attı

ORTAK ÇALIŞMA: 400'DEN FAZLA POLİS KATILDI

EUROPOL'ün desteğiyle yaklaşık dokuz ay süren operasyonda İspanyol, Fransız ve Türk narkotik polisleri ortak çalışma yürüttü. 11 Haziran'da başlayan operasyona Fransız, İspanyol Guardia Civil ve Türk emniyetinden 400'den fazla polis katıldı.

Granada, Malaga ve Sevilla'da düzenlenen baskın ve ev aramalarında örgüt lideri Kerim Dağlıoğlu ile birlikte İspanya, Almanya, Avusturya, Suriye, Karadağ, Romanya, Ukrayna, Arjantin ve Venezuela vatandaşı toplam 42 şüpheli gözaltına alındı ve tutuklandı.

YÜKLÜ MİKTARDA UYUŞTURUCU ELE GEÇİRİLDİ

Operasyonda 2 tondan fazla esrar ile birlikte çok sayıda ateşli silah, lüks araç ve suç geliri nakit para da ele geçirildi. İçişleri Bakanı Yerlikaya, operasyonun ulusal ve uluslararası alanda organize suç örgütlerine karşı kararlılıkla sürdürüldüğünü vurgulayarak, "Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığımızı ve kahraman polislerimizi tebrik ediyorum. Milletimiz rahat olsun; zehir tacirlerine dünyanın her yerinde nefes aldırmayacağız" dedi.

Editör: İsa Aslantaş