Sivas, son günlerde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarıyla sarsılıyor. Beş gün içinde üç kişinin yaşamını yitirdiği şehirde, yetkililer alarm durumunda. Sivas Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, kentte KKKA hastalığı tanısı konulan 22 pozitif vaka bulunuyor.

MEVSİMSEL ETKİLERLE KENEDEN BULAŞAN HASTALIK ARTIŞTA

Valilik, Sivas ve çevre illerde mevsimsel ve çevresel faktörlerin etkisiyle KKKA vakalarında artış yaşandığını belirtti.

Türkiye ve Suriye Arasında Normalleşme Görüşmeleri Yeniden Gündemde Türkiye ve Suriye Arasında Normalleşme Görüşmeleri Yeniden Gündemde

Açıklamada, "Şehirde şu ana kadar 22 pozitif vaka tespit edilmiştir. Maalesef üç vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği'nde iki olası, üç kesin KKKA vakasının tedavisi devam etmektedir" denildi.

HIZLA SAĞLIK KURULUŞUNA BAŞVURULMALI

Valilik, vatandaşları kene ısırmaları konusunda dikkatli olmaya ve gerekli önlemleri almaya çağırdı. Şüpheli durumlarda vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiği vurgulandı. Açıklamada, keneye karşı alınacak önlemler hakkında şu bilgiler verildi:

"Vücudunuza tutunan keneye çıplak elle dokunmayın, keneyi kendiniz çıkarmayın. Derhal bir sağlık kuruluşuna başvurun. Hayvanların üzerindeki keneleri çıplak elle çıkarmayın ve hastalık hayvanlarda belirti göstermeden ilerleyebileceğinden, hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına çıplak elle temas etmeyin. Hasta kişilerle temas edenler gerekli korunma önlemlerini almalıdır. Kene ısırmasından sonraki 10 gün içinde halsizlik, iştahsızlık, ateş, vücut ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma ve ishal gibi belirtiler görülürse, derhal en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır."

KENELERE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER

Kenelerden korunma yöntemleri hakkında da uyarılarda bulunan Valilik, kırsal alanlarda bulunacak vatandaşların açık renkli, uzun kollu ve uzun paçalı kıyafetler giymelerini tavsiye etti. Ayrıca, kene kovucu ilaçların kullanılması ve vücudun düzenli olarak kene kontrolünden geçirilmesi gerektiği belirtildi.

Editör: İsa Aslantaş