Elon Musk'ın satın aldığı ve adını X olarak değiştirdiği popüler sosyal medya platformu, yeni üyelik sistemi ile gündemde. Sistemin detayları blog yazısında ortaya çıkmış ve yeni kullanıcıların platformda gönderi paylaşmak, beğenmek, kaydetmek veya yorum yapmak için yıllık ücret ödemesi gerektiği belirtilmiş.

LG'nin NanoCell TV'lerinde Yok Fiyatına Satış: Renkli Hayaller Artık Gerçek! LG'nin NanoCell TV'lerinde Yok Fiyatına Satış: Renkli Hayaller Artık Gerçek!

Neden Ücret? Botlarla Mücadele Ana Hedef!

Peki bu sıra dışı uygulamanın arkasındaki sebep ne? Elon Musk'ın açıklamasına göre, yeni kullanıcıların yazabilmeleri için küçük bir ücret ödemesi, platformu botların durmak bilmeyen saldırılarından korumak için tek çözüm olarak görülüyor. Musk, yapay zekanın ve troll çiftliklerinin "Robot musunuz?" testini kolayca geçebildiğini ve platformda sahte hesapların ciddi bir sorun teşkil ettiğini ifade ediyor. Ücretlendirmenin sahte hesapları budayarak platformdaki kullanıcı isimlerinin de sayısını artıracağına inanılıyor.

Peki Bu Ücret Kullanıcıları Kaçıracak mı?

Hesap doğrulaması için ödeme alma fikri yeni değil. Birçok platform bu yöntemi kullanıyor. Fakat X'in yeni kullanıcılardan ücret talep etmesi, Musk'ın platforma daha fazla kullanıcı çekme planlarını sekteye uğratabilir.

Kullanıcılar Ne Düşünüyor?

Yeni üyelik sistemine dair kullanıcı yorumları ise ikiye bölünmüş durumda. Bazı kullanıcılar botlarla mücadele için bu yöntemin gerekli olduğunu savunurken, platformun ücretsiz olması gerektiğini savunanlar da mevcut.