Mart ayının ilk günleriyle birlikte Türkiye, ilkbaharın müjdecisi olarak kabul edilen canlı ve neşeli havaları selamlarken, bu beklenen değişim hızla yerini sağanak yağışların hakim olduğu bir havaya bıraktı

 Ülke genelinde mevsimin bu ilk günlerinde yaşanan hava durumu değişikliği, vatandaşları hem şaşırttı hem de hazırlıksız yakaladı.

SARILI KODLU UYARI DİKKATLERİ ÜZERİNE ÇEKTİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yakın takibe aldığı ve yurt genelini etkisi altına alan bu değişim, özellikle 7 il için "sarı kod" uyarısı verilmesine sebep oldu.

Sarı kod, genellikle "potansiyel tehlike" anlamına gelirken, bu uyarıyla birlikte kuvvetli yağışların ve yer yer karın etkili olacağı bildirildi.

İlgili açıklamada, vatandaşların meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve hazırlıklı olmaları istendi.

SARILI KODUN ANLAMI VE ETKİLENECEK İLLER

Sarı kodun verilmesinin arkasındaki mantık, hava durumundaki olağanüstü durumların normalin dışına çıkmasa da, belirli faaliyetler üzerinde potansiyel etkilere sahip olabilmesidir.

Bu bağlamda, kuvvetli yağış ve kar beklentisi ile dikkat çekilen iller şöyle sıralandı:

Adıyaman: Kuvvetli yağış ve bası kesimlerde kar bekleniyor.

Batman: Kuvvetli yağış ve bazı kesimlerde kar bekleniyor.

Bingöl: Kuvvetli yağış ve bazı kesimlerde kar bekleniyor.

Diyarbakır: Kuvvetli yağış ve bazı kesimlerde kar bekleniyor.

Elazığ: Kuvvetli yağış ve baz kesimlerde kar bekleniyor.

Mardin: Kuvvetli yağış uyarısı.

Şanlıurfa: Kuvvetli yağış ve bazı kesimlerde kar bekleniyor.

Ankara'ya kar yağdı

Bursa Gemlik'te heyelan! İstinat duvarı 2 apartmanın üzerine çöktü Bursa Gemlik'te heyelan! İstinat duvarı 2 apartmanın üzerine çöktü

Öte yandan dün akşam saatlerinde de başkent Ankara'da kar yağışı etkili oldu. Kısa süreli yağışın ardından yüksek kesimler beyaza büründü.